ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 15:24

İhvan'a yönelik yasaklamalar


Mısır Sosyal Dayanışma Bakanlığı, Mısır Sosyal Dayanışma Bakanlığı, Müslüman Kardeşler (İhvan) Derneği'nin kapatılma kararını resmen açıkladı.
Mısır Bakanlar Kurulu'nun Müslüman Kardeşler Derneği'ni, ülkedeki Sivil Toplum Kuruluşu (STK) listesinden çıkarması üzerine Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, "Mısır Sosyal Dayanışma Bakanı Ahmed el-Beri, resmi olarak Müslüman Kardeşler Derneği'nin kapatıması kararı yayınladı. Bu karar derneğin geçmiş dönemde yaptığı ihlaller nedeniyle çıkarıldı" ifadelerine yer verildi.
Bu açıklamayla derneğin kapatılması hakkındaki kararın resmen yürürlüğe girmiş olduğu kaydedildi.
Kahire Nöbetçi Mahkemesi, geçen ay "İhvan'ın ve ilgili tüm oluşumların faaliyetlerinin yasaklanması, Müslüman Kardeşler Derneği'nin kapatılması ve derneğe ait taşınır ve taşınmaz mal varlığına el konulması" kararı vermişti. Mahkeme ayrıca, İhvan'ın el konulan mal varlığını inceleyecek bir komite oluşturulması yönünde karar almıştı.
Mahkeme kararının ardından Mısır geçici hükümeti,Müslüman Kardeşler Derneği'nin kapatılmasıyla ilgili hükmün uygulanmasını, yargı süreci tamamlanana kadar ertelediğini açıklamıştı. Bakanlar Kurulu ayrıca İhvan'ın el konulan mallarını denetlemek üzere milletvekilleri ve ilgili bakanlıklardan oluşan bir komite kurulmasını kararlaştırmıştı.
Bakanlar Kurulu dün de Müslüman Kardeşler Derneği'ni, ülkedeki Sivil Toplum Kuruluşu (STK) listesinden çıkardığını bildirmişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER