ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Temmuz 2014 Pazar 21:26

İhsanoğlu’ndan Erdoğan’a cevap

İhsanoğlundan Erdoğana cevap

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Başbakan Erdoğan’ın söylemine cevap verdi.


Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Başbakan Erdoğan’ın kendisi için söylediği, 'Statükoya bekçi arıyorlar' şeklindeki söylemine, cevap verdi. Polemiğe girmeyeceğini belirten İhsanoğlu, "Anayasa'ya bekçiyim. Ben devletin birliğine, milletin dirliğine bütünlüğüne bekçiyim. Hak ve hukukun uygulanmasına, kanun hakimiyetine bekçiyim." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Seçimi için 5 parti tarafından ortak aday gösterilen Ekmeleddin İhsanoğlu dün Beyoğlu’nda vatandaşlarla buluştu. Beraberinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in de bulunduğu Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Beyoğlu’ndaki ilk adresi Gezi Parkı oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin(MHP) ortak cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in de olduğu kalabalık bir grupla Taksim Meydanı’a çıktı. Burada coşkuyla karşılanan İhsanoğlu, turistlerle selamlaşıp vatandaşları selamladı. İstiklal Caddesi’nde yürüyen Prof. Dr. İhsanoğlu, bir vatandaşın, "Başbakan dün, ‘Statükoya bekçi arıyorlar’ dedi. Siz statükoya bekçi mi olacaksınız?" şeklindeki sorusuna, "Efendim ben yine polemiğe girmeyeceğim. Fakat ben Anayasa'ya bekçiyim. Ben devletin birliğine, milletin dirliğine bütünlüğüne bekçiyim. Hak ve hukukun uygulanmasına, kanun hakimiyetine bekçiyim. Ben insanların eşit muamele görmesine bekçiyim. Ben Anayasa'da yazılı olan hükümlerin bekçisiyim. Ben cumhurbaşkanı andındaki hükümlerin bekçisiyim." diye cevap verdi."KADIN MESELELERİNE AYRI ÖNEM VERECEĞİM"

Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, seçildiği andan itibaren kadın meselelerine ayrı bir önem vereceğini söyledi. İslam İşbirliği Teşkilatı’nda 9 yıl bunla ilgili çalışma yaptığını ifade eden İhsanoğlu, "57 hükümete bunları kabul ettirdim ve bununla ilgili özel bir teşkilat kurdum. Bunu 57 ülke için yapan bir insan olarak ben kendi ülkemde elbette gerekeni yapacağım ve bu konularla bizzat kendim ilgileneceğim." dedi.

İstiklal Caddesi’nde vatandaşları selamlayarak dükkanları ziyaret eden cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, tarihi Mısır Apartmanı önüne gelince gazetecilere bilgi verdi. İhsanoğlu, "Burada bu binanın önünde hep beraber toplandık. Türk milletinin büyük insanı, İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif’in son günlerini geçirdiği Mısır Apartmanı’dır. Bu tarihi bir yerdir. Bu apartmana Akif gelmeden önce son günlerini rahmetli babamla geçirmiştir. Bu aziz hatıra önünde hem büyük şairin hem rahmetli babamın hatırasının önünde azimle eğiliyorum. Hepinizi sevgiyle saygıyla kucaklıyorum. Bu bizim milletimiz için çok önemli bir hatıradır." diye konuştu.

Galatasaray Meydanı’na geldiğinde kadın cinayetleriyle ilgili bir eylemle karşılaşan Prof. Dr. İhsanoğlu, "İnşallah Hakk’ın izniyle halkın desteğiyle seçildiğim andan itibaren kadın meselesine ayrı bir önem vereceğim. Çünkü ben bunun mücadelesini İslam İşbirliği Teşkilatı içerisinde 9 sene yaptım. Kadınların toplumda güçlenmesi, karar mekanizmalarında söz sahibi olması, kadınlara karşı şiddetin uygulanmaması ve buna benzer zalimane uygulamalara maruz kalmaması için elimden gelen gayreti yaptım. Bununla ilgili kararlar aldım. 57 hükümete bunları kabul ettirdim ve bununla ilgili özel bir teşkilat kurdum. Bunu 57 ülke için yapan bir insan olarak ben kendi ülkemde elbette gerekeni yapacağım ve bu konularla bizzat kendim ilgileneceğim. Eşim de bu konularda hassas. O da bana destek olacak." şeklinde konuştu. Buradan aracına binerek ayrılan İhsanoğlu, Sultangazi’deki sokak iftarına geçti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER