ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Mevzi Sağanak
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Haziran 2014 Pazartesi 12:13

İhsanoğlu ‘sosyal barış ve huzur’ çağrısı yaptı

İhsanoğlu sosyal barış ve huzur çağrısı yaptı

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, seçim çalışmalarına başlamadan önce Anıtkabir’e çıktı.


Mozoleye çelenk koyduktan sonra saygı duruşunda bulunan İhsanoğlu, daha sonra Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. “Ülkemiz işaret ettiğin, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ülküsüne her zamankinden fazla sarılma ihtiyacı hissetmektedir.” ifadelerini kullanan İhsanoğlu, sosyal barış ve huzurun temin edilerek korunmasının, refah seviyesinin yükselmesinde kilit bir rol oynayacağına değindi.

CHP ve MHP’nin ortak adayı olarak Cumhurbaşkanlığı’na adaylığını açıklayan Ekmeleddin İhsanoğlu, seçim çalışmalarına başlamadan önce Anıtkabir’de Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıktı. CHP ve MHP milletvekilleri ile birlikte Aslanlı Yol’da yürüyen İhsanoğlu, daha sonra mozoleye çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu. İhsanoğlu ve beraberindekiler Anıtkabir’in merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çektirdi. İhsanoğlu ardından Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

Özel deftere, “Gencinden yaşlısına hepimize emanet ettiğin Cumhuriyetimiz, bugünlerde Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesiyle yeni bir safhaya ulaşmış bulunacaktır.” ifadelerini kullanarak başlayan İhsanoğlu, sosyal barışın sağlanması gerektiğine vurgu yaptı. İhsanoğlu özel deftere şu ifadeleri yazdı: “Bu kutlu ve ulvi vazifeye talip olduğum şuanda Cumhuriyetin değerlerinin takipçisi ve geliştiricisi olacağımı Türk milletine ilan ederim. Ülkemiz işaret ettiğin, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ülküsüne her zamankinden fazla sarılma ihtiyacı hissetmektedir. Sosyal barış ve huzurun temin edilip korunması, ülkemizin refah seviyesinin yükselmesinde kilit bir rol oynayacaktır. Halkımızın mutluluğu, bölgemiz ve dünyamız için bir örnek teşkil edecektir. Temelinde evrensel hukuk değerlerinin, sütunlarında bağımsız yasama, yürütme ve yargı kuvvetlerinin çatısında insan hak ve hürriyetlerinin yer aldığı Türkiye Cumhuriyeti, cepheleşen dünyada huzur, itibar ve istikrarı ile ilelebet payidar kalacaktır. Bizlere düşen gelecek nesillerimizin mutluluğunu bugünden tesis edecek ve gerekli adımları atmak, çatışmadan ve çözümsüzlükten uzak duran ülkemizi aydınlık geleceğe taşımaktır. Bu kararlı yolculuğumuzda en büyük gücümüz milli egemenliğinin tecelli ettiği TBMM’dir. En sağlam dayanağımız ise muasır medeniyetlerin seviyesine çıkmak hedefimizdir.”

İhsanoğlu ve beraberindekiler daha sonra Anıtkabir’de bulunan İsmet İnönü’nün mezarına gelerek çelenk bıraktı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER