ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Temmuz 2014 Salı 19:19

İhsanoğlu için ortak basın açıklaması

İhsanoğlu için ortak basın açıklaması

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde muhalefet partileri, çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek için ortak basın toplantısı düzenledi.


 Toplantıya CHP Ereğli İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, MHP Ereğli İlçe Başkanı Talat Şeker, DSP Ereğli İlçe Başkanı Mustafa Timur, DP Ereğli İlçe Başkanı Metin Demir ve DYP Ereğli İlçe Başkanı Mustafa Danışmaz katıldı.

Partiler adına ortak basın açıklamasını okuyan CHP İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, "Topluma güven, sevgi, saygı, huzur ve umut vaat ederek, çözümü birlikte arayarak, dayanışma ve uzlaşmanın temellerini atarak, doğa ve tüm canlılar için el ele barış, mutluluk, huzur ve kardeşliğe çağrımızı ilan ediyoruz. Köyde, kentte yaşayan tüm Ereğli halkını Türkiye için, saygıyı, sevgiyi, ekmeği ekmek için Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu desteklemeye çağırıyoruz." dedi.

Kartal, sözlerine şöyle devam etti: "Ülkemiz yeni bir seçime gidiyor. 10 Ağustos’taki cumhurbaşkanlığı seçimi, Ortadoğu coğrafyasının etnik, mezhepsel çatışma ve savaşlarla kan- revan içinde paramparça olduğu, ülkemizi de tehdit eden ve sınırlarımız içine de uzanan gelişmelerin tehlikeli bir şekilde giderek yayıldığı bir ortamda yapılacak. AKP’nin cumhurbaşkanı adayı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, tüm devlet ve kamu gücünü partizanca kullanarak, dürüst hiçbir insanımızın kabullenemeyeceği haksız bir rekabetle, her kürsüye çıkışında; monşer, saksı, statüko bekçisi gibi yakıştırmalarla, Türk devlet adamlığı ciddiyetine, ağır başlılığına yakışmayan hakaretvari söylemlerle rakiplerine saldırması, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığının saygınlığına yakışan bir davranış değildir. Böyle bir anlayışı kabul etmek mümkün değildir. Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun geçmişinde bir siyasi partide siyaset yapma, çocuklarının ve ailesinin yolsuzluk, rüşvet ve ayakkabı kutuları ile anılma ve devleti talan edenleri koruma gibi bir özelliği yoktur. Bunların yerine Türkiye’yi uluslar arası alanda başarıyla temsil etme çabası ve onuru vardır. Bayrak, Kur'an ve ekmek gibi halkımızın en büyük ortak kutsal değerlerinin İhsanoğlu’nun kişiliğinde daha bir anlam kazandığını düşünüyoruz. Bu nedenle partisi ve siyasi görüşü ne olursa olsun 10 Ağustos’ta Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nun etrafında bütünleşeceğiz. Yolsuzluğun, rüşvetin, bölünmenin, ayrışmanın, nefret dilinin Çankaya'ya yakışmayacağına inanan, mutlu ve huzurlu bir Türkiye’de yaşamak isteyen AKP’li vatandaşlarımızın da Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nun etrafında toplanacağına inanıyoruz. Farklılıklarımızla bir arada yaşama kültürüne oldukça ihtiyacımız var. Mezheplerin çatıştığı Ortadoğu coğrafyasında tüm inanç gruplarına ve kimliklerine eşit ve tarafsız davranacak, ülkemizin dünyadaki itibarını yeniden yükseltecek, Atatürk ilkelerini ve Cumhuriyetimizin temel değerlerini milli ve manevi mirasımızla bütünleştirecek, özgürlükçü, laiklik ilkesi ve kadın- erkek eşitliğine bağlı kalacak, ülkemizin birikmiş sorunlarına anayasada kendisine verilen yetkiler çerçevesinde yeni çözümler üretecek, kamplaştıran değil uzlaştıran, ötekileştiren değil birleştiren, sadece bir kesimi değil her kesimi temsil eden, tarafsız bir cumhurbaşkanı olacağına güvenimiz tamdır."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER