ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 15:25

"İadei itibar kelimeden ibaret kaldı"


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dilekçe Komisyonu Üyesi AK Parti İstanbul Milletvekili Enver Yılmaz, “İade-i itibar, tarif itibariyle çok doğru bir ifade değil. 1990 yılında Menderes ve arkadaşlarına yönelik zaten iade-i itibar yapıldı. Naaşları İstanbul’a defnedildi. Şu anki gündemimiz yargılamanın tekrar iadesi şeklinde.” dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Enver Yılmaz, Meclis’te, eski başbakanlardan Adnan Menderes'e iadei itibar tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

1990 yılında Menderes ve arkadaşlarına iade-i itibar yapıldığını ve naaşlarının İstanbul’a defnedildiğini hatırlatan Yılmaz, şöyle devam etti: "Fakat o bir nevi kelimeden ibaret oldu. Şu anki gündemimiz, o günkü avukatı Burhan Apaydın tarafından Meclis Dilekçe Komisyonu’na yapılan başvuru ile birlikte yargılamanın tekrar iadesi şeklinde. Dolayısı ile yargılamanın iadesi muhtevası içinde de bir nevi iade- i itibar ile birlikte yapılması gereken düzenlemeler var.” diye konuştu.

Yılmaz, merhum Başbakan Adnan Menderes’in avukatı Burhan Apaydın’ın, "Menderes’i yargılayan mahkemenin Türk milleti adına Menderes’i yargılamaya yetkisi yoktu. Dolayısı ile geçersiz bir sonuç doğurdu. Geçersiz sonuç ile birlikte idam hukuka aykırıdır. Ailelere, bu idamdan mağdur olan kim varsa hakları tanzim edilsin, bundan sonraki döneme ilişkin yasal bir düzenleme yapılsın" talebinde bulunduğunu aktardı.

Menderes ve arkadaşlarının idam sürecinin bir hukuk katliamı olduğunu söyleyen Yılmaz, şöyle devam etti: “Buna yönelik de Meclis Dilekçe Komisyonu’nun bir talebe karşı yaptığı bir araştırma var. Şimdi bilirkişi heyeti oluşturulacak. İlgili birimlerden yargılama sürecine ilişkin dosyalar istendi. Anayasa Mahkemesi, Adalet Bakanlığı ve Başbakanlık’tan dosyalar geldi. O değerlendirmeler ile birlikte bilirkişi raporu, Apaydın’ın dilekçesi çerçevesinde Menderes ve üç arkadaşının idamına yönelik, yeniden bir yargılamanın iadesi mi olacak, Meclis’ten yeni bir karar mı çıkacak, yeni bir kanuni düzenleme mi yapılacak? Bunlara dayalı önümüzdeki süreçte bir karar ortaya çıkacak.”

Yassıada'da kurulan mahkemenin hukuka aykırı olduğunun bir kez daha altını çizen Yılmaz, “Karar verildikten sonra yatağında şuuru kapalı bir şekilde yatan Menderes’i bir iki gün içinde asan irade sorgulanmalı." ifadesini kullandı. 27 Mayıs’ın en hukuksuz darbe olduğunu söyleyen Yılmaz, “O süreci ilişkin mevzuatın halen yürürlükten olduğunu üzülerek görüyoruz.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER