ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 14:03

"Hükümet görevini yapmadı"


CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, tüketici lehine verilen kararları genel kural haline getirecek yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi.
     Yüksel, 15 Mart ''Dünya Tüketici Hakları Günü'' dolayısıyla Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin demokrasi, özgürlük, insan hakları, çevre, eşitlik ve adalet alanlarında olduğu gibi tüketici haklarının korunmasında da ülkeler arasında en geri sırada yer aldığını iddia etti.
     Yasal ve anayasal düzenlemelere rağmen Hükümet'in görevini yapmaması nedeniyle tüketicilerin sömürüldüğünü savunan Yüksel, bankaların tüketiciden kestiği 31 kalem masraf ve komisyon bedelleri konusunda Hükümet'in görevini yapmadığını ifade etti.
     Bankaların asıl gelirlerini tüketicilerden alınan ücret ve komisyonlardan sağladığını belirten Yüksel, ''Bankalar 2011 yılında karlarının yüzde 68,7'sini kredi kartları ve kredilerden alınan ücretler ile bankacılık hizmet gelirlerinden sağlamıştır. Bankalar tüketici ile yaptıkları sözleşmelere dayanarak yılda 10 milyar lirayı aşan haksız ücretler alıyor. Oysa bu sözleşmeler yasalara ve Anayasa'ya aykırıdır. Ayrıca bankalar yargı kararlarına da uymuyor'' diye konuştu.
     Türkiye'de her sektörün kendi hukuk düzenini yarattığını ileri süren Yüksel, Meclis'te millet iradesiyle çıkarılan kanunlar ve anayasa değişlikleri yok sayılarak vahşi ve kapitalist sistem yaratıldığını söyledi. Yüksel, tüketici lehine verilen kararları genel kural haline getirecek yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini kaydetti.
    
     -İki günlük kampanya-
    
     Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Çakar da Türkiye'de tüketici haklarının ayaklar altına alındığını belirterek, ''kartel'' oluşturan bankaların, Avrupa'daki bankalardan 20 kat daha fazla Türk tüketicilerini soyduğunu söyledi. Bankaların her geçen gün haksız ve yasadışı şekilde tüketicilerden çeşitli ad altında ücretler aldığını ifade eden Çakar, yargının tüketici lehine verdiği kararları da uygulamadıklarını anlattı.
     ''Bıçak kemiğe dayandı; yeter artık diyoruz. Bankaların bu uygulamaları nedeniyle Türkiye'de aile dramları yaşanıyor, mağdurlar artıyor'' diyen Çakar, konuya dikkat çekmek amacıyla bugün ve yarını kapsayacak şekilde iki günlük ''bankaya gitmeme, kredi kartı kullanmama ve işlem yapmama'' kampanyası başlattıklarını söyledi. Kampanyaya halkın destek vermesini isteyen Çakar, ''İki gün dayanalım; bankalara gitmeyelim, kredi kartı kullanmayalım, işlem yapmayalım. Bu da dikkate alınmazsa daha katı önlemler alacağız'' dedi.
    
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER