ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 21:39

"Hukuk tanımayan, Valiliğin kararlarını dikkate almayan gruplar"


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul'da 1 Mayıs kutlamalarında yaşanan olaylara ilişkin, "Yani yaşananlar üzücü. Türkiye bir hukuk devleti. Nerede ne şekilde toplantı, gösteri yürüyüşü yapılacağı kanunlarda belli. Artık bunu çocuklar bile biliyor. Ancak sayın Kılıçdaroğlu bilmiyor ki, 'isteyen istediği yerde her şeyi yapsın' diyor" dedi.
     Arınç, AK Parti Genel Merkezi'nde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
     AK Parti'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıya ilişkin soru üzerine, Arınç, "Sayın Başbakanımız davet ettiler. Gündemi bilmiyorum. Gerekirse bir arkadaşımız da açıklama yapar'' diye cevap verdi.
     Arınç, çözüm sürecinin gidişatına ilişkin soruya da "O konuda bir şey söyleyemeyeceğim" ifadesini kullandı.
     Arınç, 1 Mayıs kutlamalarında yaşananlarla ilgili değerlendirmelerinin sorulması üzerine de şunları kaydetti:
     "Yani yaşananlar üzücü. Türkiye bir hukuk devleti. Nerede ne şekilde toplantı gösteri yürüyüşü yapılacağı kanunlarda belli. Artık bunu çocuklar bile biliyor. Ancak sayın Kılıçdaroğlu bilmiyor ki, 'isteyen istediği yerde her şeyi yapsın' diyor. Buradan şunu anlayabiliriz; CHP iktidara gelecek olursa faraza o zaman herkes kanun, nizam dinlemeden istediği her şeyi yapabilecek. Allah o günlerden korusun. Toplantılar, kanunlara tabi. Taksim'de böyle bir toplantının yapılamayacağı çok önceden ilan edildi. Sayın Vali, gerekli duyuruları yaptı. Sayın Başbakanımız, sendika liderleriyle konuştu. Onlara, farklı yerler gösterdi. Çünkü toplantı, gösteri yürüyüşlerinin nerede yapılacağı, vilayetin kararıyla belirleniyor."
    
"Hukuk tanımayan, Valiliğin kararlarını dikkate almayan gruplar"
    
     Taksim Meydanı'ndaki inşaat çalışmaları nedeniyle de İstanbul Valiliğinin kutlamalara izin vermediğini anımsatan Arınç, "Buna rağmen direnen, hukuk tanımayan, Valiliğin kararlarını dikkate almayan grupların, elbette üzücü olaylara sebebiyet verdiğini görüyorum" diye konuştu.
     "Bir zamanlar bahar bayramı diye kutlanan ama asıl ve gerçek ismi çalışanların, işçilerin bayramı olan bugünü zehir etmemeleri gerekirdi" diyen Arınç, şöyle devam etti:
     "Ben şahsen her şeye rağmen direniş gösteren, bir kısmı marjinal gruplar bir kısmı da sendikaların yürüttüğü polisle karşı karşıya gelen bu tavrı kınıyorum. Böyle olmaması gerekirdi. Bir bahar veyahut bahara girdiğimiz günlerde, 1 Mayıs Uluslararası İşçi Bayramı olarak bizim dönemimizde kabul edilmiş, ilan edilmiş bayram olarak, böyle bir olumsuzluğu yaşatmamaları gerekirdi."
     Arınç, gazetecilerin de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı.
    
İçişleri Bakanı Güler
    
     İçişleri Bakanı Muammer Güler de AK Parti Genel Merkezi'ne gelişinde, İstanbul'da yaşanan olaylara ilişkin gazetecilerin sorusu üzerine, İstanbul Valiliğinin bugün saat 16.00'da olaylara ilişkin açıklama yapacağını bildirdi.
     Bakan Güler, olaylarda emniyet güçlerinin orantısız güç kullandığına ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine de "Hayır, hayır" yanıtını verdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER