ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 22:14

"Hiç kimse kan peşinde değil"


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "Hiç kimse kan peşinde değil, hiç kimse vampir değil. Hiç kimse kardeşliğin bozulmasını istemiyor ama bize kurulan tuzaklar karşısında AKP rehberliğinde de son adım atılırken büyük uyanıklılığımızla ayakta duracağız" dedi.
     Koç, partisinin Trabzon İl Başkanlığı tarafından bir restoranda düzenlenen "Türkiye Gündemi" konulu konferansta yaptığı konuşmada, çözüm sürecini dikkatli bir şekilde taşımak durumunda olduklarını ifade ederek, "Çok akılcı olmak zorundayız. Biz Yugoslavya örneğini ve Suriye'nin başına gelenleri gördük. Suriye devreden çıkartıldıktan sonra İran'a dönüş talepleri görüyoruz. Şimdiye kadar biz hiç kimseyi ötekileştirmedik" diye konuştu.
     CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun süreçle ilgili bir açıklama yaptığını anımsatan Koç, şunları söyledi:
     "Sayın Genel Başkanımız dün akşam da açıkladı, 'bir anayasa olacaksa Türkiye Cumhuriyeti'ni hukuken ve siyaseten tarif eden ilk dört maddemiz kırmızı çizgimiz' dedi. Yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletidir. Başkenti Ankara'dır, resmi dili Türkçe, bayrağı ay yıldızlı bayraktır. Mustafa Kemal Atatürk'ün kurucu iradesi, anayasanın başlangıcında yer almalıdır, alacaktır. Hepimiz bir yerlerden sökülüp gelmişiz. Trabzon da Samsun da Edirne de ve Kayseri de öyle. Hiç kimse beş ya da altı kuşak geriye gittiğinde, çok azı dışında, o topraklarla bağlantısı yoktur. Nasıl gelmişiz bu topraklara- Kimisi Osmanlı'nın çöküş döneminde Orta Doğu'dan sökülüp gelmiş, kimimiz de Balkanlardan, milyonlarca soydaşımız bir gün içinde arkasına bakmadan."
     Anadolu'nun herkese kucak açtığını ve ayrımcılığa asla izin vermediğini dile getiren Koç, şunları kaydetti:
     ''Burası hepimize yurt olmuş, vatan olmuş, hepimiz kucaklaşmışız. Benim çocukluğumdan beri hiçbir Karadeniz insanı 'sen Kürtsün, sen Çerkezsin, sen Gürcüsün, sen Boşnaksın, Arnavutsun' diye hiç kimseyi ötekileştirmemiş. Hepimiz bu ülkenin kuruluşunda sorumluyuz. Bu ülkenin inanç kökeni de aynı. Alevi ya da Sünni, 'hepimiz bu ülkenin asli kurucu unsuruyuz' demişiz. Hepimiz eşit hukuku paylaşan, eşit cumhuriyet yurttaşları olmuşuz. Önümüze bakmışız, bir ulus inşa etmişiz ve bu ulusun ekonomik bağımsızlığını sağlamışız. Buranın coğrafi tanımı ne, Türkiye. Siyasi tanımı Türkiye Cumhuriyeti devleti. Burada kim yaşıyor- Burada yaşayanların bir ortak adının olması lazım. Tıpkı Fransa'da Fransızların yaşadığı, Almanya'da Almanların yaşadığı gibi. Alman deyince orada Türk kökenli Almanlar da var. Fas kökenli Almanlar da var. Onlar Korsikalı, Basklı oluğunu inkar etmiyor, reddetmiyor. O anayasal bir tanım.''
     Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan her köken ve inançtan insanın ortak adının Türk milleti olduğunu vurgulayan Koç, "Kimseye burada bir ayrımcılık, üstünlük ya da aşağılama yok. Bu kadar açık bu iş. Bu tuzakları aşacağız. Hiç kimse kan peşinde değil, hiç kimse vampir değil. Hiç kimse kardeşliğin bozulmasını istemiyor ama bize kurulan tuzaklar karşısında AKP rehberliğinde de son adım atılırken büyük uyanıklılığımızla ayakta duracağız" diye konuştu.
     Partileri hakkında gerçeklik payı olmayan söylentilerin de gündeme getirildiğine işaret eden Koç, "Şimdi bugün CHP zayıflatılmalı, tartışılmalı. Amaç, gitmek istedikleri nihai yolda CHP önlerinde engel. O zaman hepimize bir görev düşüyor. Evet barış, evet çözüm ama demokratikleşerek'' ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER