ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 12:11

Her ailenin danışmanı, evsizin yuvası olacak


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 2023 yılı hedeflerini belirledi. Buna göre, her ailenin sosyal destek danışmanı olacak, 18-60 yaş arası "evsizlere" barınma imkanı sağlanacak ve kimse günlük 4,3 dolardan daha az gelirle yaşamak zorunda kalmayacak.
     Bakanlığın "2023 vizyonunda" yoksulluktan sosyal hizmetlere, aileden sosyal yardımlara kadar birçok konu yer aldı.
     Hedeflerin başında toplumun temel yapısını oluşturan aile yer buldu. Ailelerin sosyal ve psikolojik olarak desteklenmesini amaçlayan Bakanlık, her ailenin sosyal destek danışmanı bulunmasını planlıyor.
     Çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocukların, kısa veya uzun dönemler içerisinde ücretli veya gönüllü eğitim, bakım ve yerleştirilme sorumluluğunu devletle paylaşan kişi veya ailelerin sunduğu koruyucu aile hizmetinin ise profesyonelleşmesi amaçlanıyor.
     İhtiyaç duyulan her noktaya sosyal hizmet merkezleriyle hizmet ulaştırmayı hedefleyen Bakanlık, engellilere yönelik de çalışmalarını hızlandıracak. Tüm sosyal yaşam alanları engelliler için erişebilir olması planlanırken, çalışabilir durumdaki engellilere daha fazla istihdam sağlanacak.
     Bakanlık sokakta yaşayanlara da daha fazla yardım elini uzatmayı amaçlıyor. 18-60 yaş arası "evsizlere" sosyal yardım ve barınma imkanı sağlanması planlanıyor.
     Sosyal hizmet ve desteklerin "hak temelli" olarak bütünleşik ve eş zamanlı sunulduğu destek sistemi de hayata geçirilecek. Günlük 4,3 dolardan daha az gelirle yaşamak zorunda kimse kalmamasını hedefleyen Bakanlık, destek miktarını da aileyi yoksulluktan kurtaracak oranda belirleyecek.
     Yoksulluğu yüzde 10'nun altına düşürmeyi hedefleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kayıtlı çalışanlardan da yoksul durumuna düşenlere de yardım elini uzatacak.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER