ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2014 Çarşamba 17:18

HDP'li vekil Tan: "MHP'liler sokağa çıksa...

HDPli vekil Tan: "MHPliler sokağa çıksa...

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, eşinin dayısının 3 çocuğunun fiilen IŞİD’e karşı çarpıştığını söyledi.


HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, eşinin dayısının 3 çocuğunun fiilen IŞİD’e karşı çarpıştığını söyledi. Verdiği röportajda Kobani protestoları için özeleştiri yapıp 'Keşke Bahçeli gibi yapabilseydik' diyen Tan bu sözlerine de açıklık getirdi: Sayın Bahçeli’nin siyasi fikirlerine katılmıyorum, MHP’nin siyasetini doğru bulmuyorum ama bunu da görmek lazım. Bahçeli ve diğer siyasiler önünü açsa iç savaş çıkar, hepimiz yanarız" dedi. Tan, 'HDP hata yaptı mı' sorusuna da yanıt verdi: Hata değil eksik, kasıt yok, yok'

"ÇİLLER DÖNEMİNDEKİ YASALARA DÖNDÜK"

Tan, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ve içine eklenen Ceza Muhakemesi Kanununda ve Türk Ceza Kanununda bazı değişiklikler öngören teklifi eleştiren Tan, Milliyet'in haberine göre, hükümetin Meclis’e yeni Terörle Mücadele Yasası sevk ettiğini söyledi. Tan, "Türkiye demokratikleşecek, yeni Anayasa yapılacak, Terörle Mücadele Yasası kaldırılacak derken tekrar başa döndük. Nereye döndük, 12 Eylül dönemine, Tansu Çiller dönemindeki yasalara döndük" dedi.  

"BAHÇELİ ÖNÜNÜ AÇSA TÜRKİYE'DE İÇ SAVAR ÇIKAR"

MHP’nin fikirlerine katılmadığını, fakat bu eylemlerde MHP kitlesinin sokağa çıkmama yönünde gösterdiği iradenin de görülmesi gerektiğini belirten Tan, "Bugün Türkiye’nin her şehrinde MHP’nin ideolojisini, bayrağını, hareketlerini öne çıkartarak kitleler sokağa çıksa, veya çıkartılsa ki, çıkartmak isteyenler  var ki çıktılar bunlar, Sayın Bahçeli veya diğer siyasiler de bunun önünü açsa Türkiye’de iç savaş çıkar. Bunun hiç kimseye faydası yok. Bu ülke hepimizin bunun kimseye faydası yok, yanarsa hepimiz birlikte yapacağız. Sayın Bahçeli’nin siyasi fikirlerine katılmıyorum, MHP’nin siyasetini doğru bulmuyorum ama bunu da görmek lazım" dedi. 

"HATA DEĞİL EKSİK. KASIT YOK, HATA YOK"

Bir gazetecinin, 'HDP sokağa çıkma konusunda hata mı yaptı?’ şeklindeki soruya Tan, "Hata değil eksik. Kasıt yok, hata yok" ifadelerini kullanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir siyasi parti liderinin bile kullanmaması gereken bir üslupla "PKK’da bir IŞİD’de bir" dediğini söyledi. Tan, "PKK ile müzakere ediyorsun, dağdan indirmeye çalışıyorsun, dağda gezeceğine ovada siyaset yapsın’ diyorsun. Önüne koyduğun yol haritası bu değil mi? Bunu söylerken bu dili nasıl kullanıyorsun. İnsanlar 1 aydır gece yatamazken, çocukları IŞİD’e karşı savaşırken, benim eşimin üç tane dayısının çocuğu iki erkek bir kız bugün orada fiilen çarpışıyor, benim eşim yatamazken bunu nasıl kullanıyorsun. Kobani’nin Diyarbakır ile ne alakası var’ diyorsun. Alakası bu kadar, benim eşimin üç tane dayısının çocuğu orada. Bu dil üslup düzelsin diyorsak, herkes böylesine hassas bir dönemde ağzından çıkan her kelimeyi, attığı her adımı tartacak" diye konuştu.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER