ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2014 Perşembe 18:09

HDP: Soçi'ye katılmak Çerkez halkının soykırımını onaylamaktır


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkan Yardımcısı Hatice Altınışık, Soçi'ye katılmanın Çerkez halkının soykırımını onaylamak olduğunu belirterek, söz konusu girişimi kınadı.

Hatice Altınışık, partisi adına konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Çerkezler için 1864 yılı, orantısız bir savaşın bittiği tarihtir. Soçi (Kbaada), Çerkezlerin yenildiği ve kırıldığı, Çarlık Rusyası askerlerinin ise zaferlerini kutladıkları yerdir. Soykırımın 150. yılında, 2014 Kış Olimpiyat Oyunları’nın Rusya’nın ev sahipliğinde Soçi'de yapılıyor olması, Rusya İmparatorluğu'nun Çerkez halkına yaptığı zulmün ve sistematik katliamın daimi merasiminin temsili ve soykırımın devamı anlamını taşımakta; soykırım kurbanlarının toplu mezarları üzerine olimpik köy kurulması, yapılan bu vahşeti belleklerden silme çabasını sembolize etmektedir.” ifadelerine yer verdi.

“KATILMA KARARININ DEĞİŞTİRİLMESİNİ ÖNERİYORUZ”

1864 Çerkez Halkları Soykırımı sonrası Türkiye’ye yerleşen milyonlarca Türkiyeli Çerkez’in bu gerçeği ve acısını görmezden gelerek Soçi Olimpiyatları’na katılma kararı alınmasını, hatta Başbakanlık düzeyinde katılımın olmasını düşündürücü bulduklarını ve kınadıklarını belirten Altınışık, "Olimpiyatlar, halklar arasında barış ve kardeşliği geliştirmeyi hedeflerken Soçi’de, soykırım topraklarındaki çevre katliamı, insan hakları ihlalleri ve siyasi baskılara göz yumularak olimpiyat ruhunun ölmesine seyirci kalınmıştır.” dedi.

HDP olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Çerkez soykırımını tanıyarak '2014 Soçi Olimpiyatları’na katılma kararını değiştirmesi ve Çerkez halkının yanında yer alması önerisini iletti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER