ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Haziran 2014 Perşembe 13:31

Hasip Kaplan: Tasarı son derece önemli

Hasip Kaplan: Tasarı son derece önemli

Düşüncelerinin kamuoyu ile paylaşılacağını belirten Hasip Kaplan, Türkiye çözümü ve demokrasisine katkı sunmasını ve hayırlı olmasını diledi.


TBMM'de basın toplantısı düzenleyen HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, AK Parti iktidarı tarafından hazırlanan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na gönderilen 6 maddelik 'Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı'nı değerlendirdi. Tasarının son derece önemli olduğunu savunan Kaplan, içeriği ve getirisinin önümüzdeki günlerde ne olacağı konusunda parti yönetiminin ve Meclis grubunun bu konunun değerlendirileceğini ifade etti.

Yapılacakların yasal güvenceye kavuşturulması ve hükümete de yetki tanıyan bir tasarı olduğunu belirten Kaplan, tarihe ve insanlara karşı sorumlulukları olduğunu ve sürece destek verilmesi gerektiğini vurguladı. Sorunların artık Mecliste konuşulacağı bir sürece geçileceğini anlatan Kaplan, partilerin yapacağı açıklamanın çok önemli olduğunu kaydetti. Tasarının seçim yatırımı olduğu iddilarıyla ilgili ise Kaplan, "Seçim öncesine denk geldiği zaman genelde seçim yatırım olduğu değerlendiriyor. Ancak bu çalışma yeni değil. Sürekli Meclis kürsüsünde dile getirdik, araştırma önergeleri var. Kanun teklifleri var. Böyle değerlendirmemek lazım. Onu halkımız zekidir, sezgisi güçlüdür, çok iyi değerleridir. O konuda rahat olun." şeklinde konuştu.

Meclisin istemesi halinde çok hızlı kanun çıkarabildiğine dikkat çeken Kaplan, tasarının komisyon görüşmelerinin birgünde biteceğini kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER