ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ağustos 2013 Pazartesi 14:25

Hamzaçebi'den hükümete cevap


CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Meclis’in erken açılması ile ilgili, “Mutabık kalacağımız paket varsa, CHP’nin 17 maddesinden oluşan paketini de kapsayan bir düzenleme var ise elbette Meclis’i erken açarak böyle bir çalışmayı gerçekleştirebiliriz.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hamzaçebi, Saraçoğlu Mahallesi’nin kentsel dönüşüm kapsamına alınmasını eleştirerek, "Saraçoğlu Mahallesi bizim mimarlık tarihimizde, şehircilik tarihimizde çok önemli bir yere sahiptir. Türkiye’nin ilk toplu konut uygulaması Saraçoğlu Mahallesinde gerçekleştirilmiştir. Elbette toplumun ihtiyaçları değişir, binaların fonksiyonları değişir. Binalara başka fonksiyon vermek mümkün olabilir. Sadece lojman binası olarak kullanmak yerine farklı tercihlerde söz konusu olabilir. Çözüm bu mahalleyi riskli alan ilan ederek bir takım rant projelerine kurban etmek değildir. Burasının riskli alan olarak ilan edilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı kanuna aykırıdır." diye konuştu. Hamzaçebi, Saraçoğlu Mahallesi'nde bugüne kadar deprem riski nedeni ile yaşanmış herhangi bir olumsuzluk bulunmadığını söyledi.

        MEHMET ALİ ŞAHİN’E CEVAP

        AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun CHP’li üyesi Süheyl Batum’un çalışmaları sabote ettiği yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Hamzaçebi, "Ben Şahin’in değerlendirmelerine katılmıyorum. Karşılıklı görüşler ifade edilir. Sayın Süheyl Batum da görüşünü orada özgür şekilde ifade edebilir. Oradaki çalışmalar, siyasi partilerin çalışmaları bir siyasi parti grubu anlayışı ile yürütülmez. Çünkü anayasa yapıyoruz. anayasaya siyasi parti grubu olarak yaklaşmak yanlıştır. Elbette siyasi partilerin anlayışları vardır. Ama bu anlayışlar çerçevesinde o siyasi partiyi temsil eden üyeler birbirlerinden farklı görüşler de ortaya koyabilirler. Nihai görüş, partilerin karar organlarındadır." cevabını verdi.

        EGEMEN BAĞIŞ’IN AÇIKLAMALARI

        Bir gazetecinin, "Egemen Bağış, '2020 olimpiyatlarını alamazsak sorumlusu Geziciler' dedi. Değerlendirmeniz nedir?" sorusu üzerine Hamzaçebi, hükümetin muhtemel bir başarısızlığa kılıf aradığını ileri sürdü.

        MECLİS’İN ERKEN AÇILMASI

        Demokratikleşme paketinin hatırlatılarak, Meclis’in erken açılacağına yönelik çıkan haberlerle ilgili Hamzaçebi, "Bizim demokratikleşme paketimiz hazır. 17 maddeden oluşan kanun tasarı ve tekliflerimizi TBMM Başkanlığı'na verdik. Orada bekliyor. Uzun zamandır biz hükümete, bunları yasalaştıralım, diye çağrıda bulunuyoruz. Fakat hükümet muhalefetten gelen bu tip taleplere kulak vermek yerine daha çok Abdullah Öcalan ile bir işbirliği yaparak oradan gelen taleplere göre bir paket hazırlıyor. O paketin içeriğinde ne var bilmiyoruz.Hükümet o paketi kamuoyu ile paylaşırsa CHP’nin önerdiği demokratikleşme paketi ile uyum sağlıyor ise elbette hak ve özgürlükleri genişletecek bu tip düzenlemelere tereddütsüz destek veririz." diye konuştu.

        Meclis’in erken açılması ile ilgili Hamzaçebi, "Olabilir eğer böyle bir mutabık kalacağımız paket varsa, CHP’nin 17 maddesinden oluşan paketini de içine alan bir düzenleme var ise elbette Meclis’i erken açarak böyle bir çalışmayı gerçekleştirebiliriz. Ancak tek yanlı, sadece bizim istediklerimiz olacak derlerse biz böyle bir öneriye sıcak bakmıyoruz." ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER