ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 15:28

‘Hampig Sassounian asla pişman olmayacak’


Atatürk Üniversitesi Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMED) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Savaş Eğilmez, Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'a karşı suikast düzenleyerek öldüren ve Sözde Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları (JCAG) üyesi Hampig Sassounian asla pişman olmayacağını maillerle anlatacaklarını ifade etti.

Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan’ın Hampig Sassounian olarak bilinen bir terörist tarafından şehit edildiğini hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Eğilmez, Türk diplomat Arıkan’ı tam 14 kez göğsünden ve kafasından vurarak şehit edildiğini dile getirdi.

Eğilmez, “28 Ocak 1982 tarihinde, Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'a karşı suikast düzenleyerek öldüren, JCAG ermeni terör örgütünün üyesidir. Olay sonucunda ABD polisinin tutukladığı Sasunyan, 1984'te Kaliforniya mahkemesi tarafından milliyetine göre kasten adam öldürme cinayetinden suçlu bulunarak, müebbet hapis cezasına mahkûm edilmiştir. Sasunyan cezasını çekmek üzere, maksimum güvenlikli bir cezaevi olan San Fransisco yakınlarında bulunan San Quentis hapishanesine kapatıldı. C88440 mahkum numarasını taşıyan Sasunyan’ın hapishane arkadaşları arasında Rober F.Kennedy’i vuran Sirhan Sirhan ve Amerikalı diplomat Durham Stevens’ı öldüren Jang In-Hwan da vardı. Sasunyan, aracıyla kırmızı ışıkta bekleyen Türk diplomat Kemal Arıkan’ı tam 14 kez göğsünden ve kafasından vurarak şehit etmiştir. Bu vahim olay karşısında, Sasunyan’ın babası ulusal haber ajanslarına ‘Bir Türk öldürüldüğü için çok keyifliyim’ diye demeç vermişti. ” diye konuştu.

“Amerika’daki Ermeni cemiyetleri, Sasunyan’ın savunması içi düzenledikleri kampanya ile 350 bin dolardan fazla para topladılar. ” diyen Eğilmez Sassounian’ın şartlı tahliye ile serbest bırakıldığını kaydetti.

Eğilmez şunları aktardı: “Şartlı tahliyenin en önemli şartları, mahkumun hapis hayatındaki davranış biçimi ve işlediği suç karşısında hissedeceği derin pişmanlık ve vicdan azabıdır. İlk şartlı tahliye duruşmasında serbest bırakılan Sasunyan, asla vicdan azabı duymamış ve hiç pişman olmamıştır. Öyle ki hislerini kendi ağzıyla, Ermenistan ordu gazetesi Hay Zinvor’da şu şekilde ifade etmiştir; “ Ölene kadar anavatanımın askeriyim. Bana bunu ermeni kanım öğretti. Arıkan öldürmekten dolayı hiçbir pişmanlık yaşamıyorum. Aksine çok mutlu ve gururluyum. İleride de davam adına şiddet kullanmaktan çekinmeyeceğim. Adalete giden yol uzundur. Ve bu yolu kendimi feda ederek, kendimi davama adayarak sabırla geçeceği” buradaki söylemden de açık bir şekilde görüldüğü üzere, Amerikan mahkemesi, işlediği suçtan dolayı hiç pişman olmayan, aksine yaptığı eylemden dolayı gurur duyan bir teröristi serbest bıraktı. Biz de Atatürk Üniversitesi öğrencilerinin geniş katılımlı desteği ile bu yanlı ve haksız şartlı tahliye kararını kınıyoruz. Maillerimizi ABD Adalet Bakanı Eric Holder’ a göndermeye başladık.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER