ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ekim 2014 Çarşamba 19:54

Güvenlik Zirvesi sonrası Davutoğlu'ndan ilk açıklama

Güvenlik Zirvesi sonrası ilk açıklama

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanan Güvenlik Zirvesi sona erdi.


Başbakan Davutoğlu başkanlığında, Başbakanlık Merkez Bina'da saat 14.40'ta başlayan Güvenlik Zirvesi 3 saat 15 dakika sürdü.

Başbakanlık Merkez Bina'daki toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Ali Babacan ve Yalçın Akdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler, Başbakanlık Müsteşar Vekili Ergin Ergül, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Başbakanlık Başmüşaviri Ali Sarıkaya, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz ve Başbakanlık Dışişleri Başdanışmanı Kemal Ökem katıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

- Türkiye Cumhuriyeti devleti hukuk devletidir, kimse hukukun üstünde değildir. Kimse yurt dışında yaşanan acı olayları Türkiye içinde bir mesele gibi yansıtarak halkı tehdit etme cüretini gösteremez.

- BizKobani'ye bağrımızı açtık. Bu vandalizmi yapan şiddet meraklılarına sığınmadılar.Biz bu devleti, hukuk düzenini hiçbir şeye feda etmeyiz, kargaşa ortamı çabasındakilerin de sığınacağı yer Türkiye'dir.
- Suriye'de, Irak'ta Türkmenler, Araplar katledilirken susanların şimdiki çağrıları ikiyüzlülüktür.
- Türkiye, Suriye ve Kobani meselesinde en fazla fedakarlık yapan ülkedir. 200 bin kardeşimize bağrımızı açtık.
- Kobani'de Kürtlere yapılan zulmü protesto için Türkiye'deki Kürtlere zulüm yapmak hangi mantığa sığar?

-Kobani'deki kardeşlerimizin hukukunu koruyacak yegane güç Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Olaylar sanki yeni başlamış gibi ülkemizi eleştirmeye kalkmaları aldatmacadan ibarettir. Dün Kobani'de yaşanan zulme nasıl karşı çıkmışsak, bu vandallara da aynı ölçüde karşı çıkacağız.

MADEM MÜDAHALE İSTİYORDUNUZ NEDEN TESKEREYE HAYIR DEDİNİZ?

- Hem Türkiye'den müdahele etmesini istiyor HDP çağrısıyla hareket edenler, hem de tezkereye hayır diyorlar.
Hedef Gezi'de yapamadıklarını yapmaksa, milletimiz bunu çok iyi görüyor. Kamu düzenini tesiste tereddüt göstermeyiz. Bütün vatandaşlarımızı sükunete ve devletin gücünden emin olarak olayları takip etmeye davet ediyorum. Kamu düzeni her ne suretle olursa olsun sağlanacaktır, bütün güvenlik birimlerine talimat verilmiştir.

ÇÖZÜM SÜRECİNİ KURBAN ETMEYİZ

- Çözüm sürecini garanti edecek temel unsur kamu düzenidir. Kimse manipülasyona izin veremez.Hiçbir vandalizme çözüm sürecini kurban vermeyiz ama hiçbir vandalizme müsamaha vermeyiz. Anlık temaslarla her bir olay tespit edilecek, sorumlular mutlaka hukuk karşısına çıkarılacak. HDP eğer siyasi partiyseniz, kimliğinizi demokrasiden ve barış içinde siyaset yapmadan ortaya koymalısınız.

KILIÇDAROĞLU'NA SESLENDİ

- Ana muhalefet partisine sesleniyorum, Kılıçdaroğlu şiddetten yana mı huzurdan yana mı, tavrını ortaya koymalı. Bu olaylarda istismar edilenlerin büyük kısmı çocuklar. Bu vandalizmde çocukları istismar ediyorlar.Uluslararası toplumda, Kobani'de yaşananları çözme sorumluluğu Türkiye'deymiş gibi bir hava yaratılmaya çalışılıyor. Bütün bu Suriye'deki gelişmelerin vebali BM ve Güvenlik Konseyi'nin 5 üyesinindir. Uluslararası topluma çağrımız Suriye'de kalıcı bir istikrar için ortak adımların atılması çabasına girilmesidir.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER