ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 13:42

Gürsel Tekin: "Biliyorsanız açıklayın!"


CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde yaşanan patlamalara ilişkin, "Olaydan 1 saat sonra yetkililer, biz biliyoruz kimin yaptığını dediler. Biliyorsanız madem çıkın. Kimden saklıyorsunuz. Kim yaptı kardeşim" açıklamasında bulundu.
     Tekin, İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD) öncülüğünde düzenlenen klasik otomobil konvoyuna katılanları CHP Genel Merkezi'nin bahçesinde kabul etti. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tekin, bundan sonraki süreçte nelerin yapılması gerektiğinin sorulması üzerine, "Suriye politikasıyla ilgili iktidar derhal bu sevdasından vazgeçmeli" dedi.
     Yanlış politikalardan ivedilikle vazgeçilmesi gerektiğini savunan Tekin, söz konusu olayın ilk kez yaşanmadığını, benzer olayların daha önce de yaşandığını öne sürdü.
     Olayın ardından iktidar yetkililerinin demeçlerinin kendisini oldukça şaşırttığını ifade eden Tekin, "Bir taraftan iç barış tartışması yapacaksınız diğer taraftan savaş çığırtkanlığı yapacaksınız. Olaydan sonra sadece ve sadece iktidar yetkililerinin konuşması da çok anlamlı. Bu ülkenin muhalefetinin, farklı siyasal görüşlerin dikkate alınmaz mı- Tek kale maç. Televizyonu açıyorsun bir bakan bir yerde, diğer bakan bir yerde. Bu ülkenin bir de muhalefeti var, yüzde 50'si var. Ne olursanız bir de bize sorun. Hayır bize kimse sormuyor" diye konuştu.
     Tekin, bölgede yaşanan gelişmelerin iktidar kadar muhalefeti de ilgilendirdiğini dile getirerek, şunları kaydetti:
     "Bundan sonra yapılması gereken tek şey var. Yurtta barış cihanda barış. Yurtta barışı savunacaksınız cihanda savaşa gireceksiniz. Bir göz ağlarken bir başka gözü güldüremezsiniz. Sayın Başbakan, bu sevdadan vazgeçin. Aksi takdirde bugün Anneler Günü ve Hatay da binlerce anne acı içinde. Bunu nasıl içinize sindirebilirsiniz. Olaydan 1 saat sonra yetkililer, biz biliyoruz kimin yaptığını dediler. Biliyorsanız madem çıkın. Kimden saklıyorsunuz. Kim yaptı kardeşim- Oradaki basın 5 aydır bangır bangır bağırıyor. Ben ocak ayında o bölgedeydim. O gün kü konuşmalarımda sınırlar ortadan kaldırılmış, adeta kontrolsüz bir bölge haline getirilmiş, her an her olayın olabileceği bir zemin hazırlanmış demiştim. Böyle bir devlet anlayışı olabilir mi, böyle bir devlet anlayışı kabul edilebilir mi- Mutlaka yeniden dış politikanın gözden geçirilmesi gerekiyor, aksi takdir de bu sorunların önüne geçmek mümkün değil."
    
     -Klasik otomobiller için yasal düzenleme hazırlığı-
    
     Klasik otomobil tutkunlarının, bu alanda Avrupa'da geçerli olan mevzuatın Türkiye'de de uygulanması yönünde talepleri olduğunu dile getiren Tekin, parti olarak gerekli çalışmaların ardından söz konusu düzenlemeyi TBMM'ye sunacaklarını söyledi.
     Bu düzenlenmenin sadece CHP'nin desteğiyle yasalaşamayacağını belirten Tekin, klasik otomobil tutkunlarının TBMM'de grubu bulunan diğer partilerin de desteğini alması gerektiğini kaydetti.
     Gürsel Tekin'e İKOD Başkanı Serkan Okay, Atatürk ve İsmet İnönü'nün Çorum gezisinde bir otomobilin gölgesinde bağdaş kurup oturduğu fotoğrafı armağan ederken, tiyatrocu Rasim Öztekin de dernek adına çini işlemeli plaket sundu.
     Daha sonra parti genel merkezinin bahçesinde park halinde bulunan klasik otomobilleri inceleyen Tekin, şoför koltuğuna oturduğu bazı otomobillerle ilgili sahiplerinden bilgi aldı.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER