ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 15:42

Güney Sudan krizine çözüm arayışları


Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit, ülkedeki krize çözüm bulunması için başlatılan çalışma kapsamında darbe girişiminde bulunmakla suçladığı eski yardımcısı Riek Machar'la şartsız diyaloga hazır olduğunu açıkladı.
Meclis'te konuşan Mayardit, şiddet olaylarına diyalog yoluyla çözüm bulunacağını ifade ederek, "Machar şartsız diyalogu kabul ederse Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi'nin (IGAD) arabuluculuğunda görüşmelere başlamaya hazırım" dedi.
Her zaman barıştan yana olduğunu ve Güney Sudan'ın yeniden savaşa sürüklenmesini istemediğini ifade eden Mayardit, Kenya ve Uganda devlet başkanlarının arabuluculuk yapmak için teklifte bulunduğunu ancak kendisinin IGAD'ın başlattığı diyalog sürecine dahil olmaya karar verdiğini söyledi.
Darbe girişimi hakkında ayrıntılı bilgi veren Mayardit, işin içinde hükümet içindeki görevli bakanlar olduğunu ancak iktidarı ele geçirmek için başvurulacak yegane çarenin bu olmadığını vurguladı.
Jonglei eyaletinin merkezi Bor'daki saldırılara da değinen Mayardit, hükümetin Bor'a asker gönderip kontrolü sağlayabilecek güçte olduğunu ancak kentteki sivillerin boşaltılması için operasyonu ertelediklerini ifade etti.
IGAD, Cuba'ya yaptığı ziyaret çerçevesinde krizin taraflarıyla ayrı ayrı görüşmüş ancak Mayardit'in askeri çözümden yana tavır almasıyla grubun çalışması başarısızlıkla sonuçlanmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER