ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 20:29

Güney Afrika Devlet Güvenlik Bakanı Cwele, Mısır'da


Resmi temasları kapsamında Mısır'ı ziyaret eden Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı Jacob Zuma'nın özel temsilcisi ve Devlet Güvenlik Bakanı Siyabonga Cwele, ülkesinin Mısır'daki yol haritasını desteklediğini söyledi.
Cwele, başkent Kahire'deki Dışişleri Bakanlığı binasında Mısır'ın Afrika'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Hamdi Luza ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Güney Afrika, Mısır'daki demokratik dönüşüme destek veriyor. Yol haritasının önemli adımlarından biri olan yeni anayasanın geçen ay onaylanmasından dolayı da Mısır halkını tebrik ediyoruz" diye konuştu.
Ülkesinin terörle mücadele konusunda Mısır'ın çabalarına destek verdiğini ifade eden Cwele, "Mısır halkı ve hükümetine karşı terör eylemlerinden dolayı endişeliyiz. Bütün terör eylemlerini kınıyoruz" şeklinde konuştu.
Cwele, bu çerçevede, karşılıklı bilgi paylaşımında bulunma gibi birtakım işbirliği konularında Mısırlı yetkililerle uzlaşmaya vardıklarını dile getirdi.
Etiyopya-Mısır arasında Hedasi Barajı konusundaki krize yönelik soruyu ise Cwele, "Mısır, önemli bir ülke. Mısır'ın istikrarı Afrika kıtası için önemli. Bizler ülkedeki geçiş dönemini anlamak için buradayız. Eğer bizden Hedasi Barajı nedeniyle yaşanan kriz konusunda ara bulucu olmamız istenirse, buna hazırız" şeklinde yanıtladı.
Cwele, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyelerinden herhangi biriyle görüşüp görüşmediği konusundaki soruya da "İhvan'dan kimseyle görüşmedim. Zamanımız herkesle görüşmeye izin vermiyor. Dini liderler, sivil toplum kuruluşları ve önemli siyasi kişilerle görüştüm ancak herkesle görüşmem mümkün değil" sözleriyle karşılık verdi.
İhvan'ın terör örgütü sayılması konusunda ise Cwele, "Şu ana kadar Güney Afrika'da İhvan terör örgütü ilan edilmiş değil" ifadesini kullandı.
Güney Afrika Cumhuriyeti Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığının Mısır'da 3 Temmuz'daki askeri darbenin ardından ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevden alınmasını "anayasaya aykırı değişiklik" olarak değerlendiren açıklaması, iki ülke arasında gerginliğe yol açmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER