ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 21:33

"Gümrüklerle ilgili düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz"

"Gümrüklerle ilgili düzenlemeyi Anayasa Mahkemesine götüreceğiz"


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin gümrükler ile ilgili yaptığı düzenlemede demokrasiye uymayan taraflar olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu, yasayı, Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, bir dizi ziyaret için geldiği Çorlu'da, Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Kılıçdaroğlu, bir süredir iş dünyası ile bir araya gelme gibi bir politika izlediklerini ve daha önce Gaziantep, Kayseri, Malatya, Bursa da iş çevreleriyle bir araya geldiklerini söyledi.

İlk kez bir ilçede iş dünyası ile bir araya geldiklerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, bunun, Çorlu'nun ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini dile getirdi.

Çorlu'nun çok hızlı gelişen, büyüyen bir ilçe olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Güzel bir çevresi var, doğaya saygısı var, sanayisi gelişmiş, insan kalitesi iyi, haklı olarak üniversite istiyor. Bu taleplerin hepsini saygıyla karşılıyoruz. Ama ben size şunu söyleyeyim; Çorlu’yu sadece Çorlu olarak düşünmek de doğru değil. Trakya’dan Adapazarı’na kadar olan aksı bir arada tutmak zorundayız. Çorlu çok önemli, Tekirdağ çok önemli, Trakya çok önemli ama Adapazarı’na kadar olan çizgi ortak politika üretilmesi gereken bir alandır. Ulaşımı bu bağlamda düşünmek zorundayız. Sanayiyi bu bağlamda düşünmek zorundayız. Çünkü nüfus yoğunluğu var, sürekli artıyor. Eğer siz önlemi sadece Çorlu için alırsanız İstanbul’da tıkanırsınız. İstanbul için alırsanız Adapazarı’nda, Kocaeli’nde tıkanırsınız. Daha büyük, daha geniş ve geleceği düşünerek planlamak zorundayız. 50 yılı düşünerek biz bu günün planlarını yapmak zorundayız. Çünkü çocuklarımıza daha güzel bir Çorlu, daha güzel bir İstanbul, daha güzel bir Kocaeli, daha güzel bir Adapazarı bırakmak zorundayız. Eğer böyle düşünebilirsek, o zaman göreceksiniz ki, Çorlu’nun ihtiyaçları da Adapazarı’nın ihtiyaçlarını da büyük ölçüde giderilmiş olacaktır."

"İLERİ TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ ÖNEMLİ"

İleri Teknoloji Üniversitesi'nin sanayiye büyük faydası olacağına inandığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Sanayiyi artık, bildiğimiz sanayi olmanın ötesinde düşünmemiz gerekiyor. Bilimle ilerlemeyen, teknolojiyi bilimle bir araya getirmeyen bir sanayinin, dünya ile rekabet etme şansı yoktur. Bu nedenle başkanların, Çorlu’ya üniversite istemeleri, özellikle bunu vurgulayarak İleri Teknoloji Üniversitesi istemeleri benim de son derece saygı ile karşıladığım bir talep. Keşke bütün illerimiz, ileri teknolojiye dönük, bu tür talepleri sürekli yenileyebilseler. Eğer biz, İleri Teknoloji Üniversitesi'ni burada veya bir başka yerde kurulabilirsek ki, Çorlu’da kurulması gerekiyor, çünkü sanayi bu bölgede büyük ölçüde yoğunlaştı. O zaman baktığımızda sanayinin nitelikli, katma değeri yüksek ürünler ürettiğini göreceksiniz. Demokrasiyi önemsiyoruz, demokrasi çok önemli, demokrasinin olmadığı, gelişmediği bir toplumda barış olmaz, huzur da olmaz. Eğer demokrasimizi geliştirebilirsek bireysel özgürlük alanlarımızı geliştirebilirsek, insanlar düşüncelerini korkmadan dile getirebilirlerse göreceksiniz ki o ortamda, sanayici daha rahat üretim yapacaktır. Daha rahat vatandaşı ile kucaklaşabilecektir. Bizim açımızdan bunlar çok önemli." dedi.

"ANAYASA MAHKEMESİ'NE GÖTÜRECEĞİZ"

Hükümetin geçtiğimiz günlerde Parlamento'dan bir yasa geçirdiklerini, bunu Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Bu arada bir şey söyleyeyim. Geçenlerde hükümet Parlamento'dan bir yasa çıkardı. Gümrükle ilgili genel bir düzenlemeydi ama içinde ticaret ve sanayi odalarını da ilgilendiren düzenlemeler vardı. Seçimle gelenin seçimle gitmesi gerektiğine inan bir siyasi partiyiz. Çünkü biz demokrasiyi savunuyoruz. Seçimle gelip, iktidarın kararı ile görevden alınması, bizim doğru kabul edebileceğimiz bir uygulama değildir. Yasada buna yönelik bir düzenleme yapıldı. Ticaret ve sanayi odalarıyla, ilgili olarak bir düzenleme yapıldı. Biz bu düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz. Çünkü doğru bir düzenleme değil. Üyeler meclisi seçiyor, mecliste kendi içerisinden başkanı seçiyor. Varsa bir şey zaten orası karar verir, bir dahaki sefere seçmez. Ama seçildi, ‘efendim ben bu başkanı görevden alacağım’ bu doğru bir uygulama değil, özgürlükçü, demokrasiye uyan bir uygulama değil. O nedenle biz bu tür düzenlemeleri doğru bulmuyoruz. Demokrasimizin sağlıklı gelişmesinin özünde ciddi bir engel olarak görüyoruz." açıklamasını yaptı.

“KAYIT DIŞI EKONOMİNİN YARARINDAN DA SÖZ EDİLEBİLİR”

Bütün demokrasilerde hükümetlerin ortak politikasının kayıt dışı ekonomiyi minimize etmek olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, "Bir konuya daha değinmek istiyorum, kayıt dışı ekonomi. Kayıt dışı ekonomi çok sık söylenir. Bir İtalyan iktisatçı der ki; 'kayıt dışı ekonomi, İtalyanların bulduğu bir mucizedir.' Kayıt dışı ekonominin yararından da söz edilebilir, zararından da söz edilebilir. Ama bütün demokrasilerde, hükümetlerin ortak politikası kayıt dışı ekonomiyi minimize etmektir. Ama bu politika izlenirken, sermayeyi ürkütmemiz gerekiyor. Çok dikkatli bir politika izlemeniz gerekiyor. Hiç kimse gönüllü kayıt dışı ekonominin içerisinde olmak istemez. O zaman düşünmemiz gereken soru şu, neden kayıt dışına kaçıyoruz? Onun kayıt dışına kaçtığı olayları yakalayıp, o sorunu gidermemiz gerekiyor. Yani daha akılcı, daha mantıklı politikalarla bu sürece müdahil almamız gerekiyor. Eğer bunu yapabilirsek, göreceksiniz kayıt dışı ekonomi de zaman içinde kendiliğinden törpülenir, kendiliğinden yok olur gider. Ben eski hesap uzmanıyım. Hesap uzmanlığında bizim bir üstadımız şöyle söylerdi; 'Ara sokaktaki ticaret erbabı ile uğraşmayın. O nasıl olsa bir gün ana caddenin üzerine gelecek. O zaman incelersin. Bırakın o orada kendi varlığını biraz oluşturabilsin, biraz büyüyebilsin, biraz gelişebilsin.' Bu felsefe, bu inanç doğru bir şeydir. Çok baskıcı olmak, her şeyi denetlemek, her yanlışa ağır cezalar yüklemek bunlar doğru şeyler değil. Demokrasilerde sorun ceza uygulamakla giderilmez. Eğer öyle olsaydı, trafik cezaları hiç olmazdı. Çünkü sabah, akşam trafik polisi ceza yazardı veya makbuzu verirler, akşama kadar makbuzu bitir derlerdi. Sorun bu değil. Sorun caza yazmak değil. Sorun, sorunun olduğu yerde eğitici bir mantıkla sorunu çözecek, karşıdaki kişiyi ikna edebilecek koşulları yaratmaktır. Eğer bunları yaratabilirsek demokrasi adına çok güzel uygulamalar hayata getirmiş oluruz." ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu'na, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası ziyareti sonrasında, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İhsan Erik ve Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Güleroğlu tarafından günün anısına plaket takdim edildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER