ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2013 Cuma 13:14

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, eleştirmek için Türkçe'de çok zengin kelime haznesi olduğunu belirterek, "Hakaret etmeden, seviyeyi düşürmeden eleştiri hakkımızı kullanabiliriz, buna özen gösterilmesi gerekir. Meclis'in seviyesi düşmez" dedi.
Yazıcı, gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Meclis gergin başladı, üslup tartışması yaşandı. Meclis'in itibarına yakışmayan küfürleşmeler yaşandı. Neler demek istersiniz?" sorusu üzerine Yazıcı, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve AK Parti grup başkanvekillerinin bu konuyla ilgili konuştuklarını anımsattı.
Hayati Yazıcı, "İnsanlar eleştiri hakkına sahiptir, hiç kimse 'niye eleştirdin?' diyemez ama eleştirmek için Türkçe'de çok zengin kelime haznesi var. Hakaret etmeden, seviyeyi düşürmeden eleştiri hakkımızı kullanabiliriz, buna özen gösterilmesi gerekir. Meclis'in seviyesi düşmez, Meclis'teki çalışmanın seviyesi düşer. Meclis önemli bir kurumdur, milletin Meclisi'dir" diye konuştu.
"Cuma namazında buna ilişkin vaaz vardı, tesadüf mü oldu acaba?" sorusuna Yazıcı, "Her şey mümkündür" karşılığını verdi.

-Devlet Sırrı Tasarısı

Yazıcı, "Daha önce rafa kaldırılan Devlet Sırrı Tasarısı'nın yeniden gündeme geleceği konuşuluyor. Başbakan ve 5 kişilik bir heyetin neyin devlet sırrı olacağına karar vereceği belirtiliyor. Neler demek istersiniz?" sorusu üzerine şunları kaydetti:
"Devlet faaliyetlerini sürdürmek için, hem vatandaşların güvenliğini sağlamak hem kendi güvenliğini sağlamak için yapılması gereken planlar, önlemler alır. Dolayısıyla bu çerçevede yapılan bir çalışma. Sizin söylediğiniz gibi 'Sayın Başbakan'ın başkanlığında bir ekip çalışma yapıyor...' O benim bilgim dışında. Ben ondan ayrı olarak bunu ifade ediyorum. Elbette devlet sırrı olan şey nedir, kapsamı ve boyutu nedir, birey hak ve özgürlükleri nedir? Bu alanları belirleyecek düzenlemeleri ihtiyaçlara göre dün yaptı, bugün de ihtiyaç olursa yapar. Bunlar çok olağan süreçler."

-"Bu konulara girmeyeceğim"

Yazıcı, "Sizce son MGK kararlarının basına yansıması ya da fişlemelere denk gelmesi ile bağlantısı var mı?" sorusunu, "Çok fazla konuşulan konular üzerinde çok fazla konuşmayı sevmem, bu konulara girmeyeceğim" şeklinde yanıtladı.
"Siyasi parti çatısı altında bazı illerde kumar ve fuhuş yaptırıldığına ilişkin bir haberlerin" anımsatılması üzerine ise Yazıcı, "Bilgim yok bu konuda. Ama bir yerde kural ihlali varsa, yasak olan bir fiil icra ediliyorsa, onu önlemek için yasalarımız görevlilere her tür imkanı vermiştir. Orada girmemek mi toplum açısından daha yararlıdır, yoksa öyle bir fiil icra ediliyor onu önlemek için girmek mi daha yararlıdır. Ben genelde pragmatist olarak böyle bakarım, bu tür sorunların çözümüne" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER