ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 15:44

Gül ve Kral Abdullah basın toplantısı düzenledi


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ürdün Kralı Abdullah İbn El Hüseyin, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

    Ürdün Kralı’nı ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, “2 ülke arasında sağlam dostluk ve kardeşlik bağları var. Bugün de bu bağlar güçlü şekilde devam ediyor. Bu ziyaret ilişkilerimize ivme kazandırdı.” dedi.

    Kral'ın heyetinde önemli sektörlerin temsilcilerinin de bulunduğuna dikkat çeken Gül, görüşmelerde ekonomik ilişkilerin de ele alındığını aktardı. Gül, “Kralın ziyareti Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemde gerçekleşiyor. Bu kapsamda Suriye konusu çok önemli. Ürdün’de 300 binin üzerinde Suriyeliyi misafir ediyor. Bunları geniş bir şekilde konuştuk. Ortadoğu barış sürecini ve bölgeyi ilgilendiren konuları ele aldık.” şeklindeki konuştu.

    Ürdün’de 23 Ocak tarihinde temsilciler meclisi seçimlerinin yapıldığını hatırlatan Gül, “Seçimlerin açık ve şeffaf şekilde gerçekleşmesinden duyduğumuz memnuniyeti dile getirdik.” dedi. Gül, ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkileri daha güçlü hale getireceğini ifade etti.

    ÜRDÜN KRALI: ORTAK FİKİRLERİ PAYLAŞTIĞIMIZI GÖRDÜM

    Ürdün Kralı Abdullah İbn El Hüseyin ise verimli ve farklı konu başlıkların içeren görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade söyledi. Ziyaretin, bölgede 2 ülkeyi yakından ilgilendiren zorlukların yaşandığı bir dönemde gerçekleştiğine dikkat çeken Kral Abdullah, “Bu konularda ortak fikirleri paylaştığımızı gördüm.” ifadesini kullandı. Ziyaret kapsamında, ticaret, bilgi- iletişim teknolojileri ve enerji gibi alanlarda işbirliğini artıracak sonuçlar elde etmeyi umduğunu belirtti.

Bölgede yaşanan gelişmeleri endişe ile izlediklerini aktaran Kral Abdullah, “Filistin-İsrail meselesi bir kez daha gündeme geldi. Burada yaşananları yakından takip ediyoruz. Bu sorunu çözümü bölgedeki sorunların çözümü ve istikrarın tesisi için kilit önem taşıyor. Uluslararası camiayı da bu konudaki çabalarını katlayarak artırmaya davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

    Kral Abdullah, Kudüs’te Müslüman ve Hıristiyanlar için kutsal olan mekanların korunması noktasında da gerekli çabayı sarf etmeye devam edeceklerini kaydetti. Suriye’de süregelen krizin de ele alındığını dile getiren Kral Abdullah, “Ülkede güvenlik, istikrar, toprak bütünlüğünün temini, vatandaşların mezhep çatışması olmadan bir arada güvenli yaşamasının temini büyük önem taşıyor.” dedi. Kral Abdullah, uluslar arası toplumdan Suriyeli sığınmacılara yardımcı olacak adımların atılmasını beklediklerini kaydetti.

    Öte yandan, Cumhurbaşkanı Gül ve Kral Abdullah, heyetler arası görüşmelere geçerken; Cumhurbaşkanı Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, Kraliçe Rania El Abdullah onuruna Çankaya Köşkü Osmanlı Salonu’nda öğle yemeği verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER