ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Şubat 2013 Çarşamba 21:11

Gül: "Sistem değişikliği iyi tahlil edilmeli"


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CNN Türk televizyonunda canlı yayınlanan 'Eğrisi Doğrusu' programına katıldı.

Başkanlık sistemine yönelik bir soruya Gül, önemli olan şeyin her iki sistemin de demokratik yapan temel prensiplerin muhafaza edip edilmediği olduğunu ifade etti.

Her iki sisteminde noksanlıkları ve fazlalıkları olduğunu dile getiren Gül, sistem değişikliğinin iyi tahlil edilmesi gerektiğini vurguladı. "Bugün biz yarın bir başkası." diyen Gül, "Uzlaşma Komisyonu'nun bir kararı olursa; o, olur. Olmazsa o zaman diğer sistemi öneriyorum. Ne olursa olsun bu sistemlerin içine bakmak lazım. İçinde de ne kadar temel ilkelerin muhafaza edildiğine bakmak lazım." dedi.

"Başkanlık sistemi mi yoksa parlamenter sistem mi?" yönündeki tercih sorusuna Gül, "Şu anda benim doğrusu esas üstünde duracağım nokta; hangisi olursa olsun bunun temel prensiplerdir. Bugüne kadar parlamenter sistemden şikâyet ederken; noksanlıklarından şikâyet ettik. Vesayet sistemi dediğimiz şeyler vardır. Seçilmiş hükümetlerin yanında göle hükümetler çıkıyordu. Buna benzer noksanlıkların olmaması gerekiyor. Aksi halde başka sorunlarla karşılaşabiliriz." ifadelerini kullandı.

Gül, "Türk usulü demokrasimiz vardı; ama noksandı. O açıdan burada kriterler önemli; hangi standartları tercih ediyorsunuz? Biz yüksek standartları tercih ediyoruz. Yüksek standartta demokrasisi olan bir Türkiye'yi, İslam dünyasında da güçlü yapmaktadır." diye konuştu.

Yeniden aday olup olmayacağına yönelik soruya da Gül, bunun vakti olduğunu ve zamanı gelince arkadaşlarıyla konuşup bir karar vereceğini kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER