ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 18:31

Gül rahatsızlığının ardından ilk yurt dışı ziyaretine çıktı

Gül rahatsızlığının ardından ilk yurt dışı ziyaretine çıktı


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin daveti üzerine 12. İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'ne katılmak ve resmi temaslarda bulunmak üzere Mısır'a gitti. Ziyaret, Cumhurbaşkanı Gül'ün, kulağındaki rahatsızlıkla ilgili tedavisinin ardından ilk yurt dışı gezisi olma özelliğini taşıyor.

        Cumhurbaşkanı Gül, Mısır'a hareketinden önce Ankara Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin daveti ve 12. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirvesi’ne katılmak için Mısır’a gittiğini söyledi.

        Dost ve kardeş ülke Mısır’ın tarihinde ilk kez İslam Zirvesi düzenleyecek olmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirten Gül, "Senegal’de 2008 yılında yapılan bir önceki zirvede ve geçen yıl ağustos ayında Mekke’de toplanan olağanüstü zirvede Türkiye’yi temsil etmişti. Türkiye İslam İşbirliği Teşkilatı, ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi İSEDAK’ın ev sahipliğini yürütmekte. Ben de Türkiye Cumhurbaşkanı olarak aynı zamanda İSEDAK’ın başkanıyım. Kahire’deki zirvede başta strateji belgesi olmak üzere İSEDAK’ın son dönemdeki faaliyetleri hakkında başkan sıfatıyla üye ülkelere İlerleme Raporu’nu açıklayacağım.” diye konuştu

        Suriye, Filistin, Mali ve diğer bölgelerde yaşanan sorunlarında zirve gündeminde yer alacağını belirten Gül, “Filistin’deki yerleşimler konulu özel bir oturum düzenlenecek. Bu oturumda da bir konuşma yapacağım. Zirvede pek çok İslam ülkesinin lideriyle ikili görüşme yapma fırsatı bulacağım. Türkiye’nin müteakip İslam Zirvesi’ne ev sahipliği yapmaya adaylığının onaylanmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.
        
        Cumhurbaşkanı Gül'ü, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen ve diğer ilgililer uğurladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER