ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 14:03

Gül Portekiz yolcusu


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva’nın davetine icabetle, 5-8 Mayıs tarihlerinde Portekiz’e resmi ziyaret gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Portekiz ziyaretinin Portekiz Cumhurbaşkanı Silva’nın 11-15 Mayıs 2009 tarihlerinde Türkiye’ye yaptığı resmi ziyaretin iadesi niteliğinde olduğu belirtildi.

5-8 Mayıs 2013 tarihlerini kapsayacak ziyaret çerçevesinde Cumhurbaşkanı Gül Portekiz Cumhurbaşkanı Silva ile biraraya gelecek ve Portekiz Cumhuriyeti Parlamentosu’nu ziyaret edecek. Portekiz Meclis Başkanı Maria da Assunçao Esteves ile görüşmeler gerçekleştirecek olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ayrıca Portekiz Başbakanı Passos Coelho’nun onuruna vereceği öğle yemeğine iştirak edecek. Cumhurbaşkanı Gül Lizbon Belediyesi’ne de bir ziyaret gerçekleştirecek.

RESMİ AÇIKLAMA

Portekiz ziyaretiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada ziyaretin detaylarına ilişkin olarak şu bilgilere yer verildi:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın Lizbon’da yapacakları görüşmelerde, ikili ilişkiler ve işbirliğinin yanısıra, AB’ye üyelik sürecimiz ile güncel ve bölgesel uluslararası meseleler, ayrıca Akdeniz bölgesinde ve uluslararası örgütlerde işbirliği konuları ele alınacaktır. Ziyaretleri sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız, ayrıca, Portekiz Cumhurbaşkanı Cavaco Silva ile birlikte Türk-Portekiz İş Forumu’nun kapanış oturumunda katılımcılara hitap edecekler ve ardından Portekizli işadamlarıyla öğle yemeğinde biraraya geleceklerdir.
Sayın Cumhurbaşkanımız, Portekiz’deki temasları kapsamında UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Sintra şehrini de ziyaret edeceklerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Portekiz Cumhuriyeti’ne yapacakları devlet ziyareti, Akdeniz’in iki ucundaki dost ve müttefik ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilip derinleştirilmesi yönünde mevcut olan karşılıklı iradenin en üst düzeyde teyit edilmesine vesile olacaktır."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER