ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Şubat 2014 Perşembe 12:14

Gül, Macaristan’a gidecek

Gül, Macaristana gidecek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Janos Ader’in daveti üzerine, 16-18 Şubat 2014 tarihlerinde Macaristan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.


Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada; Türkiye’den Macaristan’a 8 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaretin aynı zamanda, dönemin Macaristan Cumhurbaşkanı Pal Schmitt’in 14-17 Kasım 2011 tarihinde gerçekleştirdiği ziyaretin iadesi mahiyetinde olduğu ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Gül, Macaristan’ı ziyaretlerinde; Cumhurbaşkanı Janos Ader ile başbaşa ve heyetler halinde görüşmelerde bulunacak, ayrıca Ulusal Meclis Başkanı Laszlo Köver ve Başbakan Viktor Orban ile bir araya gelecek. Gül bu vesileyle Türk-Macar İş Forumu’na da hitap edecek.

Gül’ün görüşmelerinde, ikili ilişkilerin yanı sıra, AB’ye üyelik süreci ile güncel bölgesel ve uluslararası konuları da ele alacağı bildirildi. Açıklamada, “Türkiye ile Macaristan arasındaki köklü tarihi bağlardan güç alan müstesna dostluk ve ittifak ilişkilerinde, son dönemde artan karşılıklı üst düzey ziyaretlerle güçlü bir ivme sağlanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın Macaristan’a yapacakları ziyaret, iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda daha ileriye taşınmasına katkı sağlayacaktır.” denildi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER