ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 21:27

Gül, Kesteren ve beraberindeki heyeti kabul etti


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kanada Parlamentosu Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Dave Van Kesteren ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Çankaya Köşkü'nde gerçekleşen kabulde Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ve Kanada'nın demokrasi, hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlükler, serbest piyasa ekonomisi gibi ortak değerleri paylaşan iki müttefik olduğunu belirtti.

Gül, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem verildiğini belirterek, NATO müttefiki olarak ISAF çerçevesinde Afganistan'ın barış ve refahı için el birliğiyle çalışıldığını ifade etti. Gül, Türkiye ve Kanada'nın, G-20 bünyesinde aktif şekilde faaliyet gösterdiğini de vurguladı.

İki ülkenin ticaret hacminin 2 milyar dolar seviyesinde bulunduğunu ancak gerçek potansiyelin bunun çok üstünde olduğunu ifade eden Gül, ticari konularda iki ülke arasındaki coğrafi mesafeyi sorun etmemek gerektiğini, modern ulaşım ve haberleşme teknolojileri sayesinde fiziki mesafelerin giderek anlamını yitirdiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, THY'nin doğrudan Toronto seferlerinin olduğunu hatırlattı.
    
Kesteren'in konuşması
    
Kanada Parlamentosu Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Dave Van Kesteren ise temasları sırasında ilk elden aldıkları bilgi ve izlenimlerin, Türkiye'yi daha yakından tanımalarına imkan sağladığını ifade etti.

Kesteren, Türkiye ve Kanada'nın, gerek ikili gerek çok taraflı platformlardaki mevcut iş birliğini, sahip bulundukları müşterek değer ve idealler temelinde geliştirebileceğini kaydetti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER