ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL36°C
Sıcak
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 21:20

''Gençlerin kandırılarak Suriye'ye çatışmalara götürüldüğü'' iddiası


TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, ''Türkiye'den ve Avrupa'dan gençlerin kandırılarak Suriye'ye götürüldüğü ve orada çatışmalara katıldığı'' iddialarının tutar tarafı olmadığını, konuyla ilgili olarak kendilerine yapılmış başvuru bulunmadığını söyledi.
     Üstün, CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz ve BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın Meclis gündemine taşıdığı iddiaları AA muhabirine değerlendirdi. ''Böyle bir olayın gerçek olma ihtimalini zayıf görüyorum'' diyen Üstün, Suriye halkının ezici çoğunluğunun rejime isyan ettiğini, rejimin bir an önce gitmesi için mücadele sarf ettiğini ancak insan gücüne ihtiyacı olmadığını kaydetti.
     Rejime karşı mücadele eden muhaliflerin tek talebinin silah olduğunu ifade eden Üstün, şöyle konuştu:
     ''İddianın tutar tarafı olacağına inanmıyorum. Batı'dan oraya yönelik ambargo var şu anda. Silah gönderilmediği yere insanların gitmesine müsaade edilmesinin bir anlamı yok. O bakımdan tutar tarafı yok. Arkadaşlara bu tür olmayacak işlerle uğraşmak yerine, oradaki acıları görmelerini tavsiye ederim. Hedef gözetmeden bombalarla insanlar öldürüyor. Bence bunları konuşmalıyız. Yönetim, halkına en ağır insan hakları ihlallerini yapmaktan vazgeçsin. Suriye'de demokratik katılımcı seçim olsun ve halk kimi istiyorsa o ülkeyi yönetsin. İktidar uğruna bu kadar insanın hayatına kıyılır mı- Bunları konuşmakta fayda var.''
     Üstün, iddiayla ilgili en ufak bir başvuru gelmediğini belirterek, ''Aksine, 'akrabalarımız kaldı orada, tanıdıklarımız ölüyor' diye tersinden müracaat var. 30 yıl önce baba Esad yönetiminden kaçıp Sakarya'ya sığınmış insanlar var. Hama katliamından kaçmışlar, onlar bizimle diyalog kuruyor. Akrabalarından haber alamadıklarından yakınıyorlar. Yapılanları mazur göstererek araştırmadan bir takım iddiaları ortaya atmak doğru değil. Aslı astarı olmayan iddialar peşinde koşmamak lazım'' dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER