ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 14:22

''Gazprom, 2013 yılında Türkiye'de..."


CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Rus şirketi Gazprom'un, 2013 yılında Türkiye'ye uyguladığı fiyatı yüzde 8 düşürdüğünü, yapılan indirimin Türk tüketicisine, sanayicisine hükümet tarafından zam olarak yansıtıldığını iddia ederek, ''İndirimin halktan gizlendiği böylece ortaya çıktı'' değerlendirmesinde bulundu.
     Toprak, yaptığı yazılı açıklamada, Rusya'daki bir gazetenin Gazprom'un çeşitli ülkelerle yaptığı doğalgaz anlaşmaları ve fiyat tarifelerini yayınladığını belirtti.
     Türkiye'nin Rusya'nın gaz sattığı 21 Avrupa ülkesi içerisinde bin metreküp gaz başına 406,7 dolarlık fiyatla sekizinci sırada yer aldığına işaret eden Toprak, açıklamasında, ''Gazı bizden daha pahalı alan çok sayıda ülke var. Üstelik Gazprom, 2013 yılında Türkiye'ye uyguladığı fiyatı yüzde 8 düşürmüş. Rusya'da yapılan indirim, Türk tüketicisine, sanayicisine hükümet tarafından zam olarak yansıtılmış. İndirimin halktan gizlendiği böylece ortaya çıktı. Gaza ve elektriğe zam, her şeye zam demek. Vatandaş zamların altında eziliyor'' ifadelerine yer verdi.
     Hükümetin bütçe açığı nedeniyle KDV ve ÖTV gelirlerine yüklendiğini, bu yüzden de doğalgaza ve doğalgaz santrallerinde üretildiği için elektriğe yüklü zamlar yaptığını savunan Toprak, buna rağmen BOTAŞ'ın zararının kapatılamadığını öne sürdü.
     Açıklamasında, Kıbrıs Rum yönetiminin, petrol ve doğalgaz için Akdeniz'de yürüttüğü çalışmalara da değinen Toprak, Fransızlar, İtalyanlar, Amerikalılar ve İsraillilere imtiyaz tanınırken AK Parti'nin hiçbir şey yokmuş gibi davrandığını ileri sürdü.
     Toprak, açıklamasında, ''Akdeniz parsel parsel dağıtılırken AKP de Türkiye'yi yandaşlarına parsel parsel pay ediyor. Türkiye'nin ulusal ve uluslararası çıkarlarına bu denli zarar veren bir başka hükümeti bu halk görmedi'' iddiasına yer verdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER