ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 18:15

Fişleme iddiaları Meclis gündeminde


Hozat’taki fişleme iddiaları Meclis gündeminde. İnsan Haklarını İnceleme Alt Komisyonu, gelecek hafta konuyla ilgili rapor hazırlayan müfettişleri dinleyecek. İntihar ettiği iddia edilen Hozat Emniyet Amiri Çağlar San’ın ailesi de Komisyon'a bilgi verecek. Komisyon üyeleri, 15-16 Ocak tarihleri arasında ise Tunceli’ye gidecek.

İnsan Haklarını İnceleme Alt Komisyon Başkanı AK Parti Adıyaman Milletvekili Metin Metiner, İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin fişleme iddiaları ile ilgili hazırladığı gizli ibareli araştırma raporunun Komisyon’da incelendiğini belirterek, “Kendimize bir yol haritası belirledik. Raporda araştırılması gereken iddialar var. 15 Eylül 2007 tarihinde oluşturulduğu iddia edilen bir takım fişlemeler var. Envanterde kayıtlı olmayan harici bir hard disk’te tespit edildiği söylenen bir takım fişlemeler var. Biyografik fişlemeler var. Fakat ifadelerine başvurulan kişilerin iddiaları içerisinde bu fişlemelerin 21 Nisan 2012 tarihinde bile değiştirildiği şeklinde iddialar var. Dolayısı ile 2007 yılında başlayan, 21 Nisan 2012’ye kadar bir şekilde gözden geçirilen, zaman zaman girilip bakılan bir takım fişlemeler olduğu iddiaları var.” dedi. Komisyon olarak bu iddiaları önemsediklerini vurgulayan Metiner, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma ve TÜBİTAK’ın harici hard disk üzerinde yapacağı araştırma sonuçlarının beklendiğini hatırlattı. Metiner, “Bilirkişi raporu bekleniyor. Temennimiz o ki bu bilirkişi raporu gerçek tabloyu önümüze koyar.” ifadesini kullandı.

Fişleme iddialarının yaşandığı Hozat ilçesindeki Emniyet Amiri Çağlar San’ın intihar olayının raporda bulunmadığını kaydeden Metiner, “Bu raporun düzenlendiği tarihte bu olay gerçekleşmediği için rapor sadece fişleme iddiaları ile ilgili bir rapor.” dedi.

15-16 Ocak tarihleri arasında Hozat ve Tunceli’yi ziyaret edeceklerini belirten Metiner, “İlgili kişilerle görüşeceğiz. Fişlendiği iddiası ile medya gündemine düşen vatandaşları dinleyeceğiz. Bu çerçevede komisyona başvuran vatandaşlarımız da dinleyeceğiz. Tunceli merkezde sivil toplum örgütlerimizin dinleneceği bir toplantı yapacağız.” diye konuştu.

KOMİSYON, İNTİHAR EDEN EMNİYET AMİRİNİN AİLESİNİ DİNLEYECEK

Metiner, Tunceli’yi gitmeden önce gelecek hafta salı günü raporu kaleme alan İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin, Çarşamba günü fişlemelerin yapıldığı tarihlerde Hozat’ta görev yapan emniyet amirlerini, Perşembe günü ise intihar ettiği söyleyen emniyet amiri San’ın eşi ve annesinin komisyona davet edileceğini söyledi.

Metiner bir soru üzerine, “Şu anda elimizdeki veriler bu bilgi toplama fişlerinin emniyet kaynaklı olduğunu gösteriyor. Jandarma ile ilgili bir iddia söz konusu değil. Kanıtlanmış bir iddia söz konusu değildir. ” dedi.

Kaç kişinin fişlendiği konusundaki bir soru üzerine Metiner, “Harici hard diskte tespit edilen fişlemeler var. Bu fişlemeleri sayısı konusunda çelişkili iddialar var. Önemli değil kaç kişi olduğu. Bir tek kişi de olsa hukuk dışılık söz konusudur.” şeklinde konuştu. Metiner, hukuk dışı fişlemelerin olduğunun tespit edilmesi halinde hem idari hem de yargısal işlemlerin yapılması için her türlü katkıyı sağlayacaklarını aktardı.

“UMARIM, EMNİYET AMİRİNİN ÖLÜM OLAYINI DA AÇIKLIĞA KAVUŞTURMUŞ OLURUZ”

Emniyet Amiri Çağlar San’ın, ölümü ile ilgili Metiner, “Emniyet amirimiz, tırnak içinde söylüyorum, intihar ediyor. Geçenlerde annesinin bir röportajı çıkmıştı. Oğlunun intihar etmediğini, öldürülmüş olabileceğini söylüyor. Bu da çok ilginç bir iddiadır. Olay yargıya intikal etmiştir. Biz bir mahkeme değiliz, komisyonuz. Elde ettiğimiz bilgiler, kanıtlar olursa bunu mahkeme ile paylaşırız. Dolayısı ile bu olayın da mutlaka açıklığa kavuşturması gerektiğine inanıyoruz. Kendi döneminde yapılmadığı söylenen fişlemeler dolayısı ile intihar ettiği söyleniyor. Cumhuriyet Başsavcılığımızın da ısrarla kendisine senin döneminle ilgili fişlemeler değil demesine rağmen, bir emniyet amiri üstelik tayini İstanbul’a çıkmış, intihar etmesi manidardır. Umarım emniyet amirimizin ölüm olayını da açıklığa kavuşturmuş oluruz.” dedi.

Hukukun karşısına çıkan herkesle hesaplaşacaklarını dile getiren Metiner, “28 Şubat süreci ile bugün nasıl hukuk karşısında hesaplaşılıyor ise bu da farklı düzeyde bir 28 Şubat zihniyetidir. Ötekileştirici bir zihniyettir.” ifadesini kullandı.

“HARD DİSK 1024 GB”

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ise 22 sayfalık rapora göre fişlemelerin Terörle Mücadele, Toplumsal Olaylar ve Güvenlik Şube'nin müşterek kullandığı bir bilgisayarda bulunduğunu söyledi. Kullanılan söz konusu hard diskin 1024 GB olduğunu aktaran Aygün, “Rapordaki düzeltme, değiştirme, yazdırma işlemlerinin tümü mesai saati içinde yapılmış. Tüm bunlardan anladığımız bunun münferit bir hadise, kişisel bir eylem ya da bazı kişilerin bireysel olarak işlediği bir suç olamayacağı yönünde. Çünkü bu kadar büyük bir belleğe sahip hard diskin kullanılması orada organize bir iş olduğunu gösterir.” dedi.

“1024 GB’LIK HARDİSKİN 345 GB’LIK BÖLÜMÜ DOLU”

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu da, 1024 GB’lık hard diskin 345 GB’lık bölümünün dolu olduğunu aktararak, şöyle devam etti: “Yani içerisinde başka bilgilerde var. Sadece bu fişlerle ilgili değil. World dosyası üzerine hazırlanmış bir form üzerine resimler yerleştirmişler. Ama çelişkili ifadeler var. İçerden olan kişilerin ifadeleri bunun içerisinde 10 kişinin fişi olduğu söyleniyor. Dışarıdan 300 küsur kişinin olduğu söyleniyor. Bunların hepsi hard diski gördükten ve değerlendirme yaptıktan sonra belli olur. Bilirsiniz, bilgisayara bir dosyayı oluşturduğunuzda bir oluşturma tarihi verir. İçerisinde herhangi bir bilgi yazdığınız zaman o bilgiyi aynı şekilde orada görebilirsiniz. En son kullanma tarihi de yine, içeriğe girdiğinizde özellikler kısmında onlar da belirtilir. 2007’de oluşturulmuş, 2008’de işlem görmüş, yazılmış; 2010 tarihinde son işlemi görmüş, 2012 tarihinde de bir kişinin ifadesine göre de onunla ilgili tekrar işlem görmüş. Ama burada herhangi bir bilgi girip girmediği belli değil, açılmış kapanmış muhtemelen, o da olabilir. Açıldığı zaman da o tarihi verir. Bunların hepsi o çerçeve içinde değerlendirilebilir.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER