ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 14:34

Fişleme iddiaları inceleme altında


TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Tunceli'nin Hozat İlçesi'ndeki fişleme iddialarını inceleyecek.
    
Komisyon, AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün'ün başkanlığında toplandı.
    
Üstün, gündemde, engelli haklarıyla ilgili alt komisyon kurulması ile AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun Tunceli'nin Hozat İlçesi'ndeki fişleme iddialarına ilişkin alt komisyon kurulmasına ilişkin önergeleri olduğunu söyledi.
     CHP Ankara Milletvekili Levent Gök'ün, Emniyet Genel Müdürlüğü'ndeki polis intiharlarının araştırılmasına ilişkin önergesinin de bulunduğunu ifade eden Üstün, bu önergenin sonraki toplantılarda değerlendirileceğini kaydetti.
     AK Parti'li Metiner, Hozat İlçesi'ndeki fişleme iddialarının çok ciddi olduğunu belirterek, bu iddiaların ivedilikle incelenmesi gerektiğini kaydetti.
     Metiner, Tunceli'nin hassas bir il olduğunu dile getirerek, ''Biz bu fişlemeci mantığı asla kabul etmiyoruz'' dedi. Metiner, konuyu İçişleri Bakanlığı ile Hozat Cumhuriyet Başsavcılığı'nın da soruşturduğunu ifade ederek, ''Ama gönderilen müfettişlerden birinin kimliği ile ilgili şüpheler ve iddialar da var. Orada insan hakkı ihlali var'' diye konuştu.
     CHP'li Tanrıkulu da fişleme olayının yakın tarihin çok önemli bir vakası olduğunu belirterek, fişleme olayı ve ardından yaşanan olayların araştırması gerektiğini vurguladı.
     Konuşmaların ardından, Hozat İlçesi'ndeki fişleme iddialarına ilişkin alt komisyon kurulması önergesi kabul edildi.
    
     -''Dezavantajlı grubun hayatın içinde olması gerekiyor''-
    
     Üstün, bu haftanın Engelliler Haftası olduğunu anımsatarak, ''Herkes işin içine girmiş, seferberlik yürütüyorlar. Biz de bu çalışmalara katkı sunmak amacıyla böyle bir gündem maddesi oluşturduk'' dedi. Üstün, engelli vatandaşlara daha önce tanınan hakların geliştirilmesi gerektiğini belirti.
     AK Parti Mardin Milletvekili Abdürrahim Akdağ, ülkedeki toplam engelli oranının yüzde 12.9 olduğunu anlatı.
     ''Hayatı kaliteli yaşamak onların da hakkı'' diyen Akdağ, dezavantajlı bir grup olan engellilerin hayatın içinde olmaları gerektiğini kaydetti. Hayatın her alanında bir organı tam kullanamamamın zor olduğuna dikkati çeken Akdağ, engelliler için yapılan rehabilitasyon çalışmalarına katıldığını söyledi.
     Akdağ, onların üretken olmaları konusunda ciddi mesafeler alındığını, ancak iş talepleri ve hizmete erişme noktasında hala yapılacak şeyler olduğunu bildirdi.
    
     -''Engelsiz vatandaşların kafalarındaki engel''-
    
     CHP'li Gök, engelli vatandaşlara bakış açısının değiştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, ''Engelsiz vatandaşların engelli vatandaşa yönelik kafalarındaki engellerin kaldırılması gerekiyor'' dedi.
     BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, fiziki engelli olanların yanı sıra ruhsal ve psikolojik engelli olan vatandaşların da olduğunu belirterek, ''Onların bir türlü kucaklanmadıklarını görüyorum'' diye konuştu.
     CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, her insanın engelli adayı olduğunu ifade ederek, Engelli Bakanlığı kurulmasını istedi.
     AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı, ''Kulakları sağır olan Beethoven 9. senfoniyi yazdı, Aşık Veysel kördü, Van Gogh akıl hastasıydı'' dedi.
     Engellilere yönelik ''körle yatan şaşı kalkar'' gibi aşağılayıcı ifadeler olduğunu ifade eden Bostancı, engelli vatandaşları da toplumun olağan vatandaşı haline getirmenin çabası içinde olunmasını istedi.
     AK Parti Ankara Milletvekili Ülker Güzel, komisyonun kurulduğu günden beri en anlamlı, milletvekillerini bedenen ve ruhen birleştiren toplantıyı yaptıklarını söyledi.
    
     -''Komisyonun ender ittifak ettiği konu''-
    
     Komisyon Başkanı Üstün'ün de engelli hakları ile ilgili alt komisyon kurulmasının, komisyonun ender ittifak ettiği konulardan birisi olduğunu söylemesinin ardından, oybirliği ile alt komisyon kuruldu.
     Engelli hakları ile ilgili alt komisyon başkanlığına, AK Parti'li Akdağ; Tunceli'nin Hozat ilçesindeki fişleme iddialarını incelemek üzere kurulan alt komisyon başkanlığına da AK Parti'li Metiner seçildi.
    
     Muhabir: Coşkun Ergül
     Yayıncı: Kudret Topçu

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER