ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 16:05

Filistinlilere yönelik gözaltılar


İsrail'in, Batı Şeria'da Filistin İnsan Hakları Dayanışma Vakfı'na üye 4 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

Filistin İnsan Hakları Dayanışma Vakfı üyesi Necil Ebu Hasan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin, bugün vakıf üyesi avukatlar Faris Ebu Hasan ve Usame Makbul ile Araştırmacı-Gazeteci Ahmed el-Beytavi ve Nermin Salim'in evlerine baskın düzenleyerek, bu kişileri gözaltına aldığını belirtti.
İsrail askerlerinin baskın sırasında evlerin kapılarını kırarak içeri girdiğini ve arama sırasında eşyalara zarar verdiğini kaydeden Ebu Hasan, "Aramanın ardından tüm ev halkı bir araya toplandı, evdeki değişik evrak ve belgelere el konulduktan sonra bu 4 arkadaşımız gözaltına alındı" dedi.

Gözaltına alınanların sorgulanmak üzere Tel Aviv'in doğusundaki Bitah Tikfa merkezine götürüldüğünü ifade eden Ebu Hasan, gözaltı kararını kınadıklarını söyleyerek, arkadaşlarının bir an önce serbest bırakılması çağrısında bulundu.
Öte yandan İsrail askerlerinin, Filistin İnsan Hakları Dayanışma Vakfı'nın Nablus'taki binasına da baskın düzenlediği bildirildi. Vakıfta bulunan resmi evraklara ve bilgisayar harddisklerine el koyan askerlerin içeride bulunan bazı ofis mobilyalarına zarar verdikleri belirtildi.

Gözaltı ve vakıf baskını ile ilgili İsrail tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.
İsrail ordusuna bağlı birlikler, "haklarında arama kararı bulunduğu" gerekçesiyle sık sık Batı Şeria ve Nablus'taki Filistinlilerin evlerine baskın düzenleyip arama yapıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER