ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Haziran 2013 Perşembe 22:37

Filistin'de yeni hükümet


Filistin'de, Rami el-Hamdallah hükümeti Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın önünde yemin ederek görevine başladı.
Eski isimlerin önemli ölçüde yerini koruduğu yeni kabinede, iki yeni başbakan yardımcısı ve 6 yeni bakan yer aldı.

Hamdallah hükümetinde Maliye Bakanlığına Şükri Beşşare, Sağlık Bakanlığına Cevad Uvad, Ulaştırma Bakanlığına Nebil Dumeydi, Sosyal İşler Bakanlığına Kemal el-Abd eş-Şerafi, Yerel Yönetimler Bakanlığına Said el-Kevni ve Planlama Bakanlığına Avni Ebu Ramazan getirildi.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu üyelerinin de katıldığı yemin töreninde, 6 yeni bakanın yanı sıra Başbakan Yardımcıları Muhammed Mustafa, Ziyad Ebu Amr ve Bakanlar Kurulu Genel Sekreteri Fevaz el-Akl'in de isimleri açıklandı.
Mahmud Abbas, Filistin'in en büyük üniversitesi, Nablus'taki En- Necah'ın Rektörü Rami el-Hamdallah'ı, geçen Pazar günü yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

"Hükümet, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın politikasını izleyecek ve FKÖ'nün programına bağlı kalacaktır" yönünde açıklamada bulunan Hamdallah, Hamas ve Fetih grupları arasında Kahire'de yapılan görüşmelerde ülkede milli birlik hükümeti kurulmasının kararlaştırıldığını hatırlatarak, yeni hükümetin gelecek Ağustos ayının 14'üne kadar görevini sürdüreceğini belirtmişti.

Filistin Başbakanı Selam Feyyad, nisan ayında istifa etmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER