SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Aralık 2014 Salı 11:21

Fethullah Gülen gözaltına alınacak mı?

/home/yztusr/public_html http://cdn1.yazete.com/store/img/fethullah-gulen-gozaltina-alinacak-mi-1493151-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/fethullah-gulen-gozaltina-alinacak-mi-1493151-622x360.jpg
Fethullah Gülen gözaltına alınacak mı?

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç, İstanbul merkezli "paralel yapı" operasyonunda 32. ismin Fethullah Gülen olup olmadığı yönündeki soruya "32. isim yok" yanıtını verdi.


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gazetecilerin, gözaltı listesinde Fethullah Gülen’in olup olmadığı sorusuna, "Elimizdeki liste 31 kişiden oluşuyor ve gördüğümüz kadarıyla 32. bir isim bulunmuyor" yanıtını verdi.

11 Aralık tarihinde, uyuşturucuyla mücadelede iyi eğitilmiş narkotimlerin faaliyete başladığını belirten Arınç, "Bu hazırlıklar sonucunda bin narkotim polisi görevlerine başladı. Henüz bir iki gün geçmeden çok büyük bir uyuşturucu operasyonuyla, 500 kilo morfin ele geçirildi" dedi.

Yapılan operasyonla ilgili olarak İstanbul Başsavcısı imzasıyla bir açıklama yapıldığını hatırlatan Arınç, "Bu açıklamada belli dosya numarası var. Soruşturma dosyası kapsamında bir kısım medya mensubu ve emniyet görevlilerinin sahte delil üreterek tahşiye soruşturması yaptığı belirtiliyor. Bunlara yönelik olarak silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek, iftira suçlarından ifadeleri alınmak üzere şüpheli sıfatıyla gözaltına alınma talimatları verilmiştir. Burada bir 32. isim yok. Bu konuyla ilgili değerlendirmelerimiz oldu. Ancak biz hükümetiz, yürütme organıyız. Türkiye’de erkler ayrılığı prensibi var. Bir tarafta yasama organı, bir tarafta yürütme, bir tarafta da yargı var. Başsavcı açıklama yaptığına göre, sorgulama yapıldığına, mahkemelerde 7 kişi serbest bırakıldığına göre, bu siyasi değil hukuki bir süreçtir" dedi.

Gazete binasına polisin gitmiş olmasının bir yargı süreci olduğunu gösterdiğini kaydeden Arınç, "Şimdi olay nedire gelince, bugün ajanslara da bazı haberler düştü. Mehmet Turan isimli bir şahıs kendisinin şikayetçi olduğunu söyledi. Kamuoyunun ilk defa duyduğu Tahşiyecilerle ilgili bir cemaatin varlığından bahsedildi. Geçmişte bir operasyon yapıldığı, bir takım silah ve el bombasının bulunduğu, böyle bir süreçten sonra da savcılığın soruşturma başlattığı ortaya çıktı. Tabii Tahşiyeciler operasyonuyla ilgili bizdeki bilgiler şudur: Geçmişte, Mehmet Turan isimli bir şahıs, Risale-i Nur eğitimine kendisine inanan insanlarla devam etmiş. Bu çalışmalar sırasında Fethullah Gülen’e eleştiriler getirmiş. İki toplum arasında izah edici bir takım açıklamalar olmuş. İş bundan sonra başlıyor. Emniyet istihbaratı bazı soruşturma yaparken, bazı dinlemelerde bulunmuş, sonuç elde edilememiş. Bu gruba yönelik olarak El Kaide olmak üzere, bazı örgütlerle bağlantılı olduğu iddiası atılmış. Yeterli bilgi ve belge bulunamamış. Tam bu sırada, adli makamlara alınan kararlara istinaden, Aksaray, Bursa, Diyarbakır, Elazığ, İstanbul, İzmir, Mersin, Isparta, Van illerinde yapılan operasyonla, aralarında Mehmet Doğan’ın da bulunduğu 122 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 22’si tutuklanmış, 17 ay cezaevinde kalmışlar. Bu operasyon kapsamında yapılan aramalarda, dershane olarak kullandıkları yerde, dört adet tabanca, üç adet el bombası, tüfek, kuru sıkı tabanca ele geçirmiş. El bombalarında yapılan incelemelerde, sanıkların parmak izlerine rastlanmazken, aramaya katılan polislerin parmak izleri çıkmış. Biraz gizlilik arz eden konular. Bunlarla bağlantılı olarak bir suç delilleri üretildiği, bunların sadece bir terör örgütü olarak hedef alındığı, delillerin uydurmak içinde aramaları yapanların, bu şekilde birkaç el bombası ve silahın konulduğu anlaşılmış. Yargılamada hemen hemen hepsi tahliye edilmiş, bu sırada da böyle bir operasyon var. Bu cemaatin başı olan Mehmet Doğan’ın şikayeti, daha sonra da delillendiren Mehmet Turan isimli kişi, iki numaralı sanığın verdiği bilgilerden hareketle böyle bir soruşturma başlamıştır. Yargı sürecini takip edeceğiz. Soruşturmanın gizliliği esastır" dedi.

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

Bakan o eleştirilere rakamlarla cevap verdi

SONRAKİ HABER

İşte Danıştay’ın yeni üyeleri

YORUM YAZ
1 YORUM YAZILMIŞ

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - ahmet söylemez elbistan:16 Aralık 2014, Salı 12:09

    O sahte hoca yakalansa bütün sıkıntı biter. abd uşağı yalancı hatip.. israili kınayamayan müslüman düşmanı fettoşi senin de sonun gelecek inşallah