ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 11:26

Fas- Çin ilişkileri


Çin'in Rabat Büyükelçisi Sun Shuzhong, Arap dünyası ile Çin'i birbirine bağlayan tarihi ipek yolunu yeniden canlandırma çağrısında bulundu.
Fas-Çin Dostluk Derneği tarafından başkent Rabat'ta düzenlenen sempozyumda konuşan Çin'in Rabat Büyükelçisi Shuzhong, "Pekin ve Arap başkentleri arasında ekonomik ve kültürel ortaklığın güçlendirilmesi yoluyla tarihi ipek yolunun yeniden canlandırılması" çağrısı yaptı.
Çin ile Afrika ve Arap dünyasındaki ortaklarının, iki coğrafyayı kültürel ve ekonomik alanda birbirine bağlayan tarihi ipek yolunu canlandırmak için çalışması gerektiğini belirten Shuzhong, ülkesinin ipek yolunun yeniden canlandırılması için harcadığı çabaya dikkati çekti.
Fas ile Çin'in iki ülkeyi ilgilendiren çeşitli konularda diyalog ve siyasi işbirliği için birlikte çalışması gerektiğini ifade eden Çinli Büyükelçi, "Çin'in Fas ile siyasi, ekonomik ve kültürel alanda güçlü ilişkiler kurmayı hedeflediğini" dile getirdi.
Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Ortadoğu temasları çerçevesinde geçen Aralık ayında Fas'ı ziyaret etmişti.
Fas'ta başta inşaat sektörü olmak üzere faaliyet gösteren yaklaşık 20 Çin şirketi bulunuyor. İki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl 3 milyar 360 milyona ulaştığı belirtiliyor.


 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER