ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Mayıs 2014 Cumartesi 18:19

Eylül ayında 4B uydusu uzaya fırlatılacak

Eylül ayında 4B uydusu uzaya fırlatılacak

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Kısmet olursa eylül ayında da 4B uydusunu uzaya fırlatacağız. Uzayda Türk uydularının bulunması ayrı bir heyecan veriyor" dedi.


Arınç, Merinos Parkı'nda düzenlenen "4'üncü Bölgesel Model Uçak Şampiyonası Ödül Töreni"nde yaptığı konuşmada, uzay, gök bilimi, uçaklar ve diğer teknolojik aygıtların son yıllarda Türkiye'de fevkalade gelişmeye ve ilgi çekmeye başladığını söyledi.
Türk Hava Kurumunun üniversite kurduğunu ve birkaç yıldır eğitim verdiğini belirten Arınç, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "İstikbal göklerdedir" sözünü hatırlattı.
Uzaya ilgi duymanın her insan için büyük bir özlem olduğunu dile getiren Arınç, şöyle devam etti:
"Ocak ayında Japonya'yı Başbakanımızla ziyaret ettiğimizde orada Türk uydularının hazırlandığını görmüştük. Belki onlarca Türk mühendisi de buralardaki çalışmalara iştirak etti. Uydumuz bitti ve Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'nden uzaya fırlatıldı. Kısmet olursa eylül ayında da 4B uydusunu uzaya fırlatacağız. Uzayda Türk uydularının bulunması ayrı bir heyecan veriyor. Geçmişte bu yoktu. Uydular çıktıktan sonra başkalarının uydularına yüksek kiralar ödeyerek ancak televizyon ve iletişim imkanı buluyorduk. Şimdi kendi uydularımız var. Şüphesiz hedefimiz; uydularımızı Türkiye'de imal etmek ve bu teknolojiyi Türkiye'ye de getirmektir."
Türk Hava Yolları'nın (THY) bir dünya markası haline geldiğini vurgulayan Arınç, bu kuruluşun, uçaklarını Boeing, Airbus gibi yabancı şirketlerden almasına karşı bazı büyük ve önemli kısımların Türkiye'de üretilmeye başlandığını anlattı.
Uçakların tamamının yurt içinde üretildiği günleri görmeyi dileyen Arınç, şunları kaydetti:
"Uzay denilen, ucu bucağı sınırlı olmayan gök kubbede, sadece yıldızlarını görebildiğimiz, Mars'a ulaşabildiğimiz, diğer gezegenlerle ilgili de araştırmalar yaptığımız dünyada uçağı hedef almak çok önemli. Bugün dünyada ilk 3 uçak şirketinden biri THY oldu ve 192 uçuş noktasına gidebiliyor. Kalitesiyle servisiyle zaman ayarlamasıyla ve hamdolsun ki kazasızlık oranıyla THY, bugün Türkiye'nin iftiharı oldu. Şu anda kendi pilotlarımız yetmediğinden yabancı pilotlar da çalıştırıyoruz. Kaynak sadece Türk Hava Kuvvetleri olmamalı. Çünkü Türk Hava Kuvvetlerinden bir şekilde ayrılanlar pilot olarak çalışıyor ama sivil pilotlarımızı da yetiştirmeliyiz. İnşallah gelecekte bunun da bu şekilde olacağını elbette görüyorum ve inanıyorum."
Bunun ardından Arınç, şampiyonada dereceye girenlere ödüllerini verdi.

Gemlik'te İmam Hatip Lisesinin açılış töreni

Gemlik ilçesinde, Roda İmam Hatip Lisesinin açılış törenine de katılan Arınç, yaptığı konuşmada, imam hatip liselerinin son yıllarda büyük rağbet görmeye başladığını belirtti.
Bu liselerin geçmişte de rağbet gördüğünü ancak bir dönem orta kısımlarının kapatılması ve üniversiteye girişteki haksız engeller nedeniyle zorunluluktan dolayı ilginin azaldığını ifade eden Arınç, şöyle konuştu:
"Yeni eğitim sistemi 4+4+4 ile üniversiteye girişlerde bütün engeller kaldırılıp eşit rekabet ve yarışma ortaya konuldu. Türkiyemizin her yerinde çok büyük ilgiyle imam hatip ve meslek liselerimiz eskisi kadar rağbet görmeye başladı. İnşallah önümüzdeki dönemlerin valileri, kaymakamları, öğretmenleri, hakimleri, savcıları, en değerli iş adamları da eminim Gemlik Roda İmam Hatip Lisesinden yetişecek. Bunu görüyor ve bu yüzden çok mutlu oluyorum. Bütün evlatlar bizimdir. Türkiye, nüfusu 76 milyon ise bunun yarısı, 30 yaş altındadır. 30 yaş altında da 19 milyon öğrencimiz var. Bu, ülke için çok büyük bir servettir. Bu serveti iyi kullanmamız lazım. Nitelikli çocuklar yetiştirirsek hepsi birer cevher olacak, ülkemizin yüz akı olacaklar, ülkemizi yönetecekler."
Arınç daha sonra okulun açılışını gerçekleştirdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER