ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Çok Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 00:07

Etiyopya, Hedasi Barajı inşasını durdurmayacağını bildirdi


Etiyopya, Mısır'ın Nil Nehri'ndeki Hedasi (Rönesans) Barajı inşasının durdurulması yönündeki talebini kabul etmediğini açıkladı.

Etiyopya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dina Müfti, başkent Addis Ababa'da düzenlediği basın toplantısında, "Mısır'ın anlaşılmaz talebinin 21. yüzyılda hiçbir yeri olamaz. Etiyopya, Hedasi Barajı inşasını bir saniye bile durdurmayı reddetmektedir" dedi

Müfti ayrıca Sudan Enformasyon Bakanı Ahmed Bilal Osman'ın, baraj inşasına destek verici yöndeki açıklamalarını övdü ve Mısırlı yetkililerin açıklamalarını kınadı.

Halka açık bir konferansta konuşan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Etiyopya'nın inşaatına başladığı Hedasi Barajı yüzünden ülkesinin Nil Nehri'ndeki hakkını eksiltmesinden duyduğu endişeyi ifade etmişti.

Mısır, Etiyopya ve Sudan arasında Nil sularının paylaşımı noktasındaki kriz, Etiyopya'nın Hedasi Barajı'nın inşası öncesi Nil'in kollarından biri olan Mavi Nil'in yatağının değiştirilmesi çalışmalarına başladıklarını ilan etmesiyle ortaya çıkmıştı.

Nil Nehri havzası 2,9 milyon kilometrekarelik alanıyla Afrika kıtasının yüzde 10'unu kapsıyor. Havza ülkelerini Mısır, Sudan, Etiyopya, Eritre, Kenya, Ruanda, Burundi, Tanzanya, Uganda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti oluşturuyor.

Hedasi (Rönesans) Barajı, Nil'in, Mavi Nil kolundaki dört barajdan biri olacak. Nil Nehri'nin yıllık 84 milyar metreküp olan su kapasitesinin 55 milyar metreküplük kısmı Mısır tarafından kullanılıyor. Sudan ise 18,5 milyar metreküp ile kaynaktan en fazla yararlanan ikinci ülke konumunda bulunuyor. 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER