ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ekim 2014 Perşembe 13:09

Eski Bakan yeni partide olacak mı ?

Eski Bakan yeni partide olacak mı ?

İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, yeni parti çalışmalarının dışında olduğunu söyledi.


İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay,  yaptığı yazılı basın açıklamasında, yeni parti çalışmalarının dışında olduğunu açıkladı. Son günlerde, yeni partilerin kurulması çalışmalarıyla ilgili haberlerin basında yoğunlukla yer aldığını ve kamuoyunda tartışıldığını belirten Günay, bunlardan birinin hafta sonu ilk büyük kongreyi toplayacağı, bir diğerinin kuruluş işaretleri verdiği yönündeki haberler olduğunu kaydetti.

Söz konusu haberlerde zaman zaman adının geçtiğini vurgulayan Günay, bu haberlerin basında yer almanın ötesinde, kulislerde de sıklıkla dillendirildiğini belirtti. 55 milyon seçmenin olduğu Türkiye’de bir partinin 20 milyon oyla bütün seçimleri kazanması ve kalan 35 milyon içinden muhalefetin, tek başına veya birlikte yeni bir iktidar seçeneği oluşturmamasının elbette aşılması gereken bir siyasal tıkanıklığın işareti olduğunu belirten Günay, şunları kaydetti:

"Bu tıkanıklık, iktidarın gün geçtikçe yıpranmasına ve hırçınlaşmasına; muhalif kitlelerin de karamsarlığına sürüklenmesine yol açmakta ve demokratik gelişmenin geleceği için tehlikeler doğurmaktadır. O nedenle, yeni siyasal arayışlar ve parti kurma girişimlerini saygıyla karşılıyorum. Bu çalışmaları iyi niyet ve üstün gayretle sürdüren bütün yurttaşlarıma başarılar diliyorum. Ancak, insan hak ve özgürlüklerine, demokrasiye, ekonomik gelişmenin ve toplumsal dayanışmanın vazgeçilmezliğine inanan bir siyaset adamı olarak, şu aşamada bütün bu girişimlerin dışında kalmak ve önümüzdeki süreçte düşünce ve deneyimlerimi demokrasinin gelişmesi için uğraşan her kesimle paylaşmakla yetinmek- kararında olduğumu kamuoyunun bilgisine saygıyla sunuyorum."
 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER