ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 21:29

Esenyut'taki imar usulsüzlüğü Meclis'te


TBMM Genel Kurulu'nda, çözüm süreci tartışma konusu oldu.
    
TBMM Genel Kurulu'nda BDP'nin, kadın ve erkek istihdamı arasındaki uygulama farklılıklarına ilişkin araştırma önergesinin görüşülmesi önerisi kabul edilmedi.
   
Daha sonra CHP'nin Esenyurt Belediyesi'ndeki imar usulsüzlüğüne ilişkin araştırma önergesinin görüşülmesi önerisine geçildi.

     CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, Esenyurt'ta imar skandalı yaşandığını öne sürerek, belediyenin verdiği imar durumunun hukuka uygun olmadığını, yapılan değişiklik sonucu ev alan 25 kişinin ev sahibi olamadığını söyledi.
    
Bu kişilerin bankalara borçlandığını ifade eden Ayaydın, mağdurların sorunlarının çözülmesini istedi.
     AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan da sorunun ''lokal'' olduğunu belirterek, bu konunun Meclis gündemine taşınmadan da çözülebileceğini söyledi.
     Esenyurt'ta az sayıda vatandaşın sorun yaşadığını kaydeden Turan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin mart ya da nisan ayında konuyu gündemine alacağını ve sorunun çözüleceğini umduğunu anlattı.
     Esenyurt'un adeta örnek kent olmaya başladığını dile getiren Turan, ''Belediyecilik bizim işimiz. 'Esenyurt'tan yola çıkarak AK Parti belediyelerine tokat atılabilir mi' hesabı yanlış'' dedi.
     Turan, hatalı ve sorumlu olan varsa hesabını vereceğini vurgulayarak, ''CHP'liler belediye lafını ağzına alırken 10 kere düşünmeli. Siz, sorunu çözmek yerine 'AK Parti'yi nasıl sıkıştırsak' derseniz yanılırsınız'' diye konuştu.
     Esenyurt'un beldeyken CHP'de olduğunu anımsatan Turan, ''Esenyurt'un CHP'li haliyle AK Parti'li hali geceyle gündüz gibi'' dedi.
     Sataşmadan söz alan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, ''Güneş balçıkla sıvanmaz, mızrak çuvala sığmaz. O inşaatları gezen milletvekilleri kürsüden böyle konuşamaz'' dedi.
     Hamzaçebi, inşaatların denetlenmediğini, belediye başkanı hakkında işlem yapılmadığını söyledi.
     AK Parti'li Turan ise sorunun taraflarının müteahhitle müşteri olduğunu belirterek, ruhsatla ilgili işlemlerden dolayı belediye aleyhine açılan dava bulunmadığını kaydetti.
     MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan ise AK Parti'lilere, ''Hırsızlık iddiası varsa yüreğinizi koyun, bu iddiayı çürütecek araştırmayı yaptırın'' diye seslendi.
     İstanbul'da yolsuzluğun kol gezdiğini iddia eden Adan, ''Kavacık'taki Karayolları'nın yeri şimdi kimde- Beyoğlu adliyesi kimde- Kartal Tekel Fabrikası kimde- Beşiktaş'taki DGM binası kimde- Siz, babanızın malını dağıtır gibi size yandaş gibi gözüken vakıflara ne hakla tahsis ediyorsunuz-'' diye sordu.
     Adan, AK Parti'nin Esenyurt ile ilgili iddiaları araştırmaktan korktuğunu savundu.
    
     -Çözüm süreci tartışması-
    
     Konuşmasında çözüm sürecine de değinen Adan, AK Parti iktidarının demokrasiyi tehdit ettiğini öne sürdü.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın basını kendi matbuatı haline getirmeye çalıştığını iddia eden Adan, ''İmralı tutanaklarının yayınlanmasına Başbakan'ın tepkisi ve sonrasında yaşananlar gerçek demokraside skandal olmaz mıydı- Başbakan'ın demokrasiye karşı gösterdiği tutumun darbecilerden farkı yok'' diye konuştu.
     Türkiye'nin, tarihinin en büyük yıkım ve ihanet projesinin içine sokulduğunu öne süren Adan, ''Türkiye, günlerdir ihanet çukurunu, sonuçlarını tartışmak yerine 'kim sızdırdı' tartışmaları yapıyor'' dedi.
     Sataşmadan söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, millet iradesinin yıllarca vesayet altında kaldığını söyledi. Ünal, ''Sizin zamanınızda da asker ve istihbarat, siyasi iradeye sormadan görüştü ve milletin iradesini temsil eden siyaset buna müdahil bile olamadı, neyi görüşüyorsunuz diye soramadı. Ve o gün siz, bundan rahatsız olmadınız. Bugün açık açık milletin gözü önünde, milletin sorununu çözmek için, kanı dindirmek için risk alan AK Parti'ye 'demokrasi dışıdır' de'' diye konuştu.
     Ünal'ın konuşmasına MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve MHP milletvekilleri tepki gösterdi.
     Vural'a ''Sakin ol, senin derdin ne- Sen niye bu kadar öfkelisin'' diyen Ünal, ''Millet, çözüm için kullandığım yöntemden memnun kalmazsa beni sandığa gömer. Sen bu millete güvenmiyor musun-'' dedi.
     Başkanvekili Meral Akşener'in oturuma verdiği arada da tartışmalar sürerken, MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı ile AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan arasında da gerginlik yaşandı.
     AK Parti ve MHP'li milletvekillerini bazı CHP milletvekilleri de sakinleştirmeye çalıştı.
   

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER