ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 15:54

Ertuğrul Günay’dan 'Gezi' çıkışı!

Ertuğrul Günaydan Gezi çıkışı!

Ertuğrul Günay Taksim Gezi Parkı’nda yapılması planlanan düzenlemelere isyan etti!


AK Parti İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, Taksim Gezi Parkı’nda yapılması planlanan düzenlemeye yönelik görüşlerini ve eleştirilerini sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden paylaşmaya devam ediyor.

Günay, "Her görüşten Istanbullu'nun ayakta alkışlayacağı işler dururken Taksim'de çok değerli bir parka 'illa bina' diye tutturmak nedir?” diye sordu.

Tarihe içtenlikle sahip çıkmak istiyenler için İstanbul’da çok iş olduğunu belirten Günay, "Vakıflar, Süleymaniye Külliyesi'ni tehlikeli işletmelerden kurtarabilir. Sultanahmet'te İbrahim Paşa Sarayı'nın adliye yapılırken yıkılan bölümü tamamlanıp İstanbul dünyanın en büyük Türk İslam Eserleri Müzesi’ne kavuşur. Topkapı Sarayı’nda boşalttığımız tarihi askeri depolar bir an önce restore edilip saray depolarında bekleyen eserlere teşhir imkanı sağlanır. Bu uğursuz kışla yerine Rami Kışlası kütüphane ve kültür merkezi yapılabilir. Yıldız Sarayı ve bahçesi restorasyon imkanları arttırılabilir. Süleymaniye'de Sinan'ın mütevazı türbesinin çevresi ‘kaçkez önerdim’ kamulaştırılıp, bu büyük mimarın manevi anısına uygun hale getirilebilir.” dedi.

Günay, Gezi Parkı ve düzenlemeye yönelik tweetlerini, “Istanbul'da para ve imkan çoksa, Krikor Balyan'ın kışlası yerine Gökkafes veya Kazlıçeşme Kuleleri kamulaştırılıp yıkımı sağlanabilir. Her görüşten İstanbullu'nun ayakta alkışlayacağı böyle işler dururken Taksim'de çok değerli bir parka 'illa bina' diye tutturmak nedir?

Bütün bunlar görevdeyken başladığımız ve bize ait olmayanlarda da ilgili kurumlara (İBB,Vakıflar vb) önerdiğimiz işlerden bazıları. Dostlar ilk günden buyana 'derin devlet alışkanlıklarına' teslim olmak yerine bize yakışacağına inandığım devlet aklına seslendim; duyulsaydı. Askeri depoların ve kimsenin-nasılsa-görmediği gecekonduların Topkapı Sarayı avlusundan çıkarılmasını dönemimde sağladım." şeklinde sürdürdü.

"Tarihe içtenlikle sahip çıkmak istiyorsak İstanbul'da çok iş var" diyen Ertuğrul Günay bunları şu şekilde sıraladı:

1- Vakıflar, Süleymaniye Külliyesini tehlikeli işletmelerden kurtarabilir.

2- Sultanahmet'te İbrahim Paşa Sarayı' nın adliye yapılırken yıkılan bölümü tamamlanıp Istanbul dünyanın enbüyük TürkİslamEserleri M'ne kavuşur

3- Topkapı Sarayında boşalttığımız tarihi askeri depolar biran önce restore edilip Saray depolarında bekleyen eserlere teşhir imkanı sağlanır.

4-Bu uğursuz kışla yerine RamiKışlası kütüphane ve kültür merkezi yapılabilir. Yıldız Sarayı ve Bahçesi restorasyon imkanları arttırılabilir

5- Süleymaniye'de Sinan'ın mütevazı türbesinin çevresi-kaçkez önerdim-kamulaştılıp,bu büyük mimarın manevi anısına uygun hale getirilebilir

6- Istanbul'da para ve imkan çoksa, KrikorBalyan'ın kışlası yerine Gökkafes ve/ya Kazlıçeşme Kuleleri kamulaştırılıp yıkımı sağlanabilir
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER