ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Temmuz 2014 Perşembe 22:03

Eroğlu,"yaptığımız tesisler olmasaydı 76 şehir susuzdu"

Eroğlu,"yaptığımız tesisler olmasaydı 76 şehir susuzdu"

Bartın’a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel gazetecilerin "susuzluk yaşanacak mı" sorusuna şöyle karşılık verdi: “Bizim yaptığımız tesisler olmasaydı, aşağı yukarı 76 şehir susuz kalacaktı. 15 milyon nüfuslu İstanbul’da dahi su sıkıntısı çektirmeyeceğiz.”


Çeşitli ziyaretler ve Kozcağız beldesinde temel atma töreninden önce Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu’nu makamında ziyaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yaptığı açıklamada, “Biz 81 ilimizde tedbirleri aldık. Türkiye’nin en büyük Avrupa’nın birçok ülkesinden büyük olan 15 milyonluk İstanbul’da dahi su sıkıntısı çektirmeyeceğiz. Bazı gazetelerde görüyorum. İstanbul’da su bitiyor. Barajlarda su bitiyorsa, şu an İstanbul’a kaç yerden dev boru hatlarıyla su geliyor. Belen’den geliyor. Yaklaşık olarak, günde 670 bin metreküp geliyor. 670 bin metreküp su demek günde 3,5-4 milyon nüfusa yetecek su demektir. İkinci bir hat Sakarya’dan geliyor. O da 860 bin metreküp. O da 6 milyon nüfusa yetecek su demektir. Bir de, Istranca’dan Yeşilçay’dan geliyor, onları hesap etmiyorlar. Bize sorsalar daha iyi olacak. Yani bazıları su kesilsin falan diye mi arzu ediyor? Ama biz de inadına su vereceğiz. Şu an herhangi bir sıkıntı yok. Biz şu an hepsini masaya yatırdık. Biz her ay bütün kritik illerimizin içme ve kullanma suyu nedir? Tehlikeli bir durum var mı? B planı devreye sokulacak mı? Onları planlıyoruz. Biz 1-2 senelik su varmış onu kabul etmiyoruz. 30 yılın hesaplarına göre hesap yaptığımız için, problem yok."
Türkiye’de yağış oranında yüzde 25 azalma olduğunu anlatan Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğer bizim yaptığımız tesisler olmasaydı, aşağı yukarı 76 şehir susuz kalacaktı. Bizim yaptığımız çalışmalar hep ileriye dönüktür. Günübirlik çalışma yapmıyoruz. Nitekim bugün temelini atacağımız Kozcağız Barajı da 2045-2050 yılına kadar bu bölgenin Bartın merkez, Kozcağız, Amasra’nın su ihtiyacını karşılayacak. Ama Allah’a şükür biz onların barajları, arıtma tesislerini yaptık. A ve B planlarını devreye aldık. Sulama barajlarına gelince yaklaşık yüzde 55 civarında suyumuz var. Onları da çiftçilerimizle birlikte görüşerek kullanacağız."

BAKAN EROĞLU’DAN YAĞMUR ESPRİSİ
Bakan Eroğlu’nun açıklamasının ardından AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, "10 Ağustos’tan sonra yağmurlar fazla yağıp hızlanırsa" dedi. Bunun üzerine Bakan Eroğlu, "10 Ağustos’ta yağmurların hızlanmasını istiyorlar. Ben meteorolojiye talimat vereyim" diyerek espri yaptı. Ziyaret sonunda Bakan Eroğlu, Vali Azizoğlu’na çini tabak hediye ederken, Vali Azizoğlu da Bakan Eroğlu’na tel kırma işlemeli Türk bayrağı tablosu hediye etti.
(İHA)
KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER