ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 15:54

Eroğlu: Tüyü bitmemiş yetimin hakkını en iyi koruyan hükümet biziz


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Tüyü bitmemiş yetimin hakkını en iyi koruyan hükümet biziz.” dedi.

Zonguldak Valiliği’ni ziyaret eden Bakan Eroğlu, Vali Ali Kaban, Zonguldak milletvekilleri Köksal Toptan, Ercan Candan, Özcan Ulupınar, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ve daire müdürleri tarafından karşılandı.
Veysel Eroğlu ziyarette yaptığı konuşmada, “Bir yere eli boş gitmek caiz değil. Zonguldak’a eli boş gelmedim. Bundan sonra Zonguldak’ın bahtı kara olmayacak.” ifadesini kullandı. Eroğlu, Filyos projesinin Zonguldak için bir milat olacağını kaydetti.

Bakan Eroğlu, daha sonra Dedeman Oteli’nde düzenlenen 30 milyon TL’lik 11 tesisin açılış ve temel atma törenine katıldı. Burada konuşan Eroğlu, şunları söyledi: “2003 yılından bu yana son 10 yılda Türkiye, gerçekten muhteşem bir dönüşüm yaşadı. Bunu Başbakanımız’a, ekibine ve büyük milletin verdiği büyük desteğe borçluyuz. Bir ülkede siyasi istikrar yoksa ekonomik istikrar da yoktur. Dolayısıyla bu millet siyasi istikrarı sağladı. Ekonomik istikrar da bu sayede var. Bakın tüm dünyada kriz var dendi, şu an Türkiye’de kriz var mı? Biz durmadan yatırım yapıyoruz. Geçmişte niye yatırım yapılamıyordu diye baktığımız zaman devletin vergilerinin büyük bir kısmı tamamen faize gidiyordu. Geçenlerde Maliye Bakanımız hesap etti. 2003 yılından önce toplanan vergilerin yüzde 86’sı tamamen faiz ödemesine gidiyormuş. Geri kalanı da fırsat kalırsa yatırımlara harcanıyormuş. Bu yüzden basit bir dere ıslahının bile geçmiş dönemde 20 yılda bitmediğini bilirim. Ama şimdi zamanla yarışıyoruz, o dönemler geride kaldı.”

"IMF’YE BORCUMUZU ÖDEDİK, ARTIK TÜRKİYE’DEN BORÇ TALEP EDİYORLAR"

IMF’ye olan borcun ödenmesinin ardından artık Türkiye’den borç talep edilmeye başlandığını hatırlatan Eroğlu, “Ayrıca geçmişte beni üzen hadiselerden biri de IMF’ye olan borcumuzdu. IMF’ye 23,5 milyar dolarlık borcumuzdan dolayı boynumuz büküktü. Hatırlarsanız IMF memuru gelir, devlet başkanı gibi karşılanır, bütün basın da ‘IMF heyeti geldi’ diye manşet atardı. Ama şimdi IMF Başkanı geldiğinde, devlet başkanı gelmiş gibi karşılandığını hatırlıyor musunuz? Şimdi IMF’ye borcumuz kalmadığı gibi şu anda 5 milyar dolar Türkiye’den borç almak için talepte bulunuyorlar. Artık başı dik bir Türkiye var.” şeklinde konuştu.

Dış borçların ardından hükümetin KEY ödemelerini de ödediğini anımsatan Bakan Eroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “13,5 katrilyon (13,5 milyar lira) para millete ödendi. Bu paranın ödeneceğini kimse akıl edemiyordu. Çünkü kul hakkıdır. Devletin de milletin de hakkı vardır. Biz milletin hakkını korumakla mükellefiz. Milletten aldığımızı millete hizmet olarak sunmak gibi vazifemiz var. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını en iyi koruyan hükümet biziz.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER