ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 16:26

"Erken negatif yorumlardan sakınmak lazım"


TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Ahmet İyimaya, Kandil'den yapılan açıklamayı, "Süreç barışla, toleransla sonuçlanırsa milletimizin veya sistemimizin herhangi bir unsurunun zarar görmesi mümkün değil. Erken negatif yorumlardan sakınmak lazım." dedi.

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Ahmet İyimaya, Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kandil’de dün yapılan açıklamayı değerlendiren İyimaya, sürecin başarıyla sonuçlanmasının herkesin hayrına olduğunu belirterek, "Süreç içindeki evrelerin ve düşük yoğunluklu olguların sürece doğrudan negatif veya pozitif etkisini varsaymamak lazım. Süreç barışla, toleransla sonuçlanırsa milletimizin veya sistemimizin herhangi bir unsurunun zarar görmesi mümkün değil. Erken negatif yorumlardan sakınmak lazım." diye konuştu.

Bir gazetecinin, "Örgüt sorunu uluslar arası niteliğe taşıyor." şeklindeki sözleri üzerine İyimaya, "Ben politika kurucu değilim. Karar vericiler, politika oluşturucular tüm unsurları kümülatif şekilde değerlendirmişlerdir. Sürecin sonucu önemlidir. Ara değerlendirmelerden daima sakınırım. Süreçten kaygıların, bazı psikolojik unsurların ortaya çıkmamamsı mümkün değil ama tablonun tamamına ve 30 yıllık acı hatıraya bakmak lazım." dedi.

Dünkü açıklamada yapılan Anayasa vurgusunun da hatırlatılması üzerine İyimaya, "Uzlaşma komisyonu kendi gündemi içinde çalışıyor. Bu süreçle anayasa çalışmaları arasında doğrudan bir bağ görmüyorum ama dolaylı bir bağ olabilir." ifadesini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER