ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2014 Perşembe 12:24

Erdoğan’ın başkanlığındaki ilk MGK bugün

Erdoğanın başkanlığındaki ilk MGK bugün

MGK toplantısı, saat 14.00’de Çankaya Köşkü’nde başlayacak. Toplantının ana gündemini ‘paralel yapı’ oluşturacak.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığındaki ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı, saat 14.00’de Çankaya Köşkü’nde başlayacak. Toplantının ana gündemini ‘paralel yapı’ oluşturacak.

10 Ağustos’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk tur oylamasında Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen ve 28 Ağustos’ta koltuğa oturan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki ilk MGK toplantısı bugün gerçekleştirilecek. Toplantının bir diğer özelliği ise daha önce Dışişleri Bakanı olarak katılan Ahmet Davutoğlu ilk defa Başbakan sıfatıyla MGK toplantısına katılacak. Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Yalçın Akdoğan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da toplantıya ilk kez katılacak.

“KIRMIZI KİTAP GÜNCELLENECEK, PARALEL YAPI ‘ULUSAL TEHDİT’ OLACAK”

Paralel yapıyla mücadelede atılacak adımlar MGK’nın ana gündem maddesi olarak masaya yatırılacak. ‘Kırmızı Kitap’ olarak adlandırılan Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nin bugün yeniden gözden geçirilerek güncellenmesi bekleniyor. Güncellemede, paralel yapının ulusal güvenliği tehdit eden unsurlar arasına alınması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce yaptığı açıklamada, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nin değişeceğinin sinyallerini vermişti. Paralel yapının ulusal güvenliği tehdit olarak Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ne girmesini isteyecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, MGK üyelerinin fikirlerini de alacak.

IRAK, SURİYE, IŞİD, ÇÖZÜM SÜRECİ DE MASADA

MGK toplantısının bir diğer önemli konularından birisi ise Irak ve Suriye’de yaşanan gelişmeler olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığındaki toplantıda IŞİD’in Irak ve Suriye’deki faaliyetlerinin yanı sıra Kobani’deki son durumda masaya yatırılacak. Peşmerge’nin Türkiye üzerinden Kobani’ye geçişi de MGK’nın gündeminde olacak.

İç ve dış güvenlik tehditlerinin yanı sıra çözüm sürecinde gelinen son noktada MGK’nın gündeminde olacak. Ayrıca son günlerde ‘sivil ve silahsız olan’ askerlere yönelik saldırılar MGK’nın gündeminin en önemli maddelerinden biri olacak. MGK’da terör saldırıları da ele alınacak.
KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER