ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 23:42

Erdoğan'dan müteahhitlere çağrı

Erdoğandan müteahhitlere çağrı

Başbakan Erdoğan'ın Afrika ziyaretleri sürüyor. Yeni durak ise Nijer...


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz Afrika ile sömürgeci bir mantıkla tek taraflı olarak değil, karşılıklı fayda ve saygı temelinde, her iki tarafın da kazanacağı kalıcı bir işbirliği tesis etmek istiyoruz'' dedi.

Erdoğan, başkent Niamey'de düzenlenen, ''Türkiye-Nijer İş Forumu''nda, Afrika'yı 21. yüzyılın en önemli stratejik işbirliği alanı olarak gördüklerini söyledi.

Ortak kültür ve tarihi paylaşan Türkiye ve Afrika'nın geleceğinin ortak çıkarlar çerçevesinde beraberce şekillendirilebileceğini dile getiren Erdoğan, ''Son birkaç yıllık mesafeye bakınca bu inancımız daha da artıyor'' diye konuştu.

Türkiye'nin son yıllardaki istikrarıyla Avrupa'nın 6, dünyanın 17. büyük ekonomisi haline geldiğini vurgulayan Erdoğan, Türkiye'nin küresel cazibe merkezi haline geldiğini belirtti.

Erdoğan, ''Biz Afrika ile sömürgeci bir mantıkla tek taraflı olarak değil, karşılıklı fayda ve saygı temelinde, her iki tarafın da kazanacağı kalıcı bir işbirliği tesis etmek istiyoruz. Bugün Nijer'de biz onun için varız. Bizim derdimiz buraların petrolü, altını, elması bütün bunların ötesinde, biz kardeşliğimizi, dostluğumuzu yüzyıllarca buralarda oluşturulan kardeşlik nasıl olur, birlikte ayağa kalkış nasıl olur, özgürlük mücadelesi nasıl olur bunu göstermek için Nijer'deyiz'' dedi.

Erdoğan, Türk büyükelçiliği için tahsis ettiği 5 dönümlük araziyi, ricası üzerine 20 dönüme çıkaran Nijer Cumhurbaşkanına da teşekkür etti.
    
MÜTEAHHİTLERE ÇAĞRI

Türkiye ile Nijer arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek için karma ekonomik komisyon (KEK) teşkil edilmesinin önemine işaret eden Erdoğan, Türkiye'nin Afrika'daki 35 ülke ile KEK oluşturduğunu hatırlattı.

Erdoğan, Türkiye ile Nijer arasındaki ticari ilişkilerin 2009'dan bu yana artış gösterdiğini, 2012 yılı sonu itibarıyla ticaret hacminin 39 milyon dolara ulaştığını ancak bu rakamın yeterli olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Bunu daha da ilerilere taşımamız gerekiyor ve bu aramızdaki mevcut potansiyeli yansıtmıyor. Ama görüşmelerimiz sonucunda bunun hızla artması konusunda adımlarımızı işte buradaki bir araya gelişle birlikte başlatıyoruz. Firmalarımızın Afrika'daki kayıtlı yatırımları 5,5 milyar doları aştı. Önümüzdeki dönemde özellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmelerimizin ülkenizdeki yatırımlarını artırabilmeleri için özellikle kendilerine biz destek olmaya devam edeceğiz. Afrika ülkeleriyle ticari ve ekonomik ilişkilerimizi artırabilmek için Türk Eximbank tarafından tahsis edilen kredilerin kullanımının ikili ticaretimizi de ekonomik ilişkilerimizi de arttıracağını düşünüyorum.

Öte yandan, dünyada ikinci sırada bulunan Türk müteahhitlerinin başarılarını Afrikaya'da taşımalarını bekliyoruz. Müteahhitlik firmalarımızın, Nijer'in kalkınma projelerinde yer almaları bizleri memnun edecektir.''

Erdoğan, Osmanlı devleti ile akrabalık ilişkileri olan İstanbulewa bölgesini Niamey'e bağlayan 450 kilometrelik yolun ''duble yol'' haline getirilmesi için Türk müteahhitlerin aktif rol alabileceğini belirtti.

THY'nin de Niamey'e uçuş başlatmasının ilişkilerin gelişmesine katkı yapacağına değinen Erdoğan, THY ile seyahat eden Nijer'li iş adamlarından geçerli İngiltere veya ABD vizesi olanlara Atatürk Havalimanı hudut kapısında bir aya kadar geçerli tek girişli ikamet vizesi uygulamasının devam ettiğini anımsattı.

Erdoğan, 2011'de Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı, ''BM En Az Gelişmiş Ülkeler 4. Konferansı''nda kabul edilen ''İstanbul Eylem Planı''nın hayata geçirilmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü belirterek, 33'ü Afrika ülkesi olan en az gelişmiş ülkelere 200 milyon dolar tahsis etmeyi kararlaştırdıklarını bildirdi.

''Bu ülkelerdeki yatırımlarımızı özel sektörümüzün ve müteşebbislerimizin katkıları ve hükümetimizin de desteğiyle 2015 yılına kadar 5 milyar dolara, 2020 yılına kadar da 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz'' diyen Erdoğan, Arfika'da faaliyet gösteren TİKA ofislerinin sayısının ise yediye yükseldiğini söyledi.

TİKA'nın geçen yıl Afrika'da, 20'si Nijer'de olmak üzere toplam 120 bin su kuyusu açtığını vurgulayan Erdoğan, Devlet Su İşleri'nin sadece Nijer'de 230 su kuyusunu faaliyete soktuğunu vurguladı.

Erdoğan, Nijer'de dostluk ormanı kurulduğunu belirterek, bu ülkedeki çalışmaları daha etkin şekilde yürütmek üzere burada da bir TİKA program koordinasyon ofisinin yakında faaliyete geçirileceğini bildirdi.

YARDIM PROJELERİNE DEVAM
        
 ''Afrika ve Nijer'e yönelik teknik ve insani yardım projelerine kesintisiz devam edeceğiz'' ifadesini kullanan Başbakan Erdoğan, ayrıca 2012-2013 eğitim öğretim döneminde Sahra Altı Afrika'dan 561 öğrenciye burs verildiğini söyledi. Erdoğan, bu gençlerin iki ülkeyi daha da yakınlaştıracağına inandığına dikkati çekerek, ekonomik gelişmenin olmazsa olmazı olarak Afrika'da barış ve istikrarın sağlanmasına özel bir önem verdiğini ifade etti.

Ekonomik gelişmenin barış ve istikrarın yerleşip gelişmesine temel oluşturacağını belirten Erdoğan, Türkiye'nin bu nedenle Afrika'da hala görev yapan 6 BM misyonundan 5'ine personel ve mali katkıda bulunulduğunu bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti:

''Yüksek düzeyli ziyaretler, yeni büyükelçilikler, iş adamları heyetleri, fuarlar, teknik yardımlar, burslar ile ilişkilerimizin bir kartopu gibi büyüdüğünü, arttığını müşahede ediyoruz. Bu faaliyetlerin her iki taraf için de yararlı olması en büyük değilimizdir. Bugüne kadar yapılanları iyi bir başlangıç ancak yapabileceklerimizin yanında küçük bir yüzde olarak görüyoruz. Türkiye ile Nijer arasında artarak gelişecek işbirliğinin gerek halklarımız, gerek Afrika için yararlar sağlayacak hayırlı sonuçlar doğuracağına inanıyorum.

Burada girişimcilerimize sesleniyorum, Ekonomi Bakanım ve büyükelçimle de bu görüşmeler yapılabilir, o da şudur; şu anda Nijer'in çok çok önem verdiği ama farklı ülkelerin ilgilenmediği barajlar konusunda sıkıntısı var. Burada girişimcilerimiz barajlara katılabilir, girebilir. Hidroelektrik santraller noktasında buraya girebilirsiniz. Tabii ki içme suyu, bunun yanında kullanma suyu, bununla ilgili girebilirsiniz...

Bir diğer konuda tabii şimdi petrol rezervi noktasında Nijer gelişiyor ve 2014-2015'e kadar da ciddi manada bire dört, bire beş artacağını söylüyorlar. Bu konuda da yine burada atılacak adımların çok büyük önemi var. Altyapı, üstyapı, konut... Bunlarla ilgili olarak da yapılabilecek birçok çalışmalar burada söz konusu. Bunları Sayın Cumhurbaşkanı ile de görüştük. Sizlerle de bunu paylaşmayı ben de doğrusu önemsedim, önemsiyorum ve bugün Nijer'de olan, inanıyorum ki yarın Afrika'nın genelinde daha da güçlü, daha da farklı olarak doğacaktır.''

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER