ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 12:48

Erdoğan'dan Kürt vekillere uyarı

Erdoğandan Kürt vekillere uyarı

Başbakan Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu milletvekilleriyle tam 4,5 saat görüştü. Gündemde okunulmazlıklar vardı.


Partisinin Doğu ve Güneydoğu milletkilleriyle bir araya gelen Başbakan Erdoğan, vekillerden, 'dokunulmazlıklarla ilgili aynı dilin konuşulmasını' istedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Güneydoğu milletvekilleri ve teşkilatlarıyla bir araya geldi.

Yaklaşık 4.5 saat süren toplantında, son dönemde siyaset gündemini sıklıkla meşgul eden 'BDP'li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması' konusu gündeme geldi.

Edinilen bilgiye göre Erdoğan, bu konuda milletvekillerinin 'aynı dili konuşması gerektiğini' söyleyerek 'söylem birliği içinde olunması' uyarısı yaptı.

Farklı fikirlerin ifade edilmesinin partiyi zor durumda bıraktığını söyleyen Erdoğan, vekillerden 'Kürt sorunu' kavramını telaffuz etmemelerini de istedi. Ntvmsnbc'nin haberine göre, Erdoğan, toplantıda milletvekili ve il başkanlarını da dinledi.

'Uludere' davasını gündeme getiren bazı milletvekilleri, davanın uzamasının kendilerini sıkıntıya soktuğunu; BDP ile PKK'nın da bunu istismar ettiğini belirttiler.

Terörle mücadele edilirken demokratik adımların ihmal edilmemesi gerektiğini kaydeden vekiller, anadilde savunma düzenlemesinin de bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdiler.

Soruşturmanın gizli yürütüldüğünü hatırlatan Erdoğan da konunun istismar edilmesine izin verilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER