ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mayıs 2013 Perşembe 20:06

Erdoğan'dan küfür polemiğine ilk tepki

Erdoğandan küfür polemiğine ilk tepki

Başbakan Erdoğan Meclis'teki küfür polemiğine sert tepki gösterdi. İşte Erdoğan'ın açıklamaları...


Başbakan Erdoğan Meclis'teki küfür polemiği ile ilgili: "Tekrarlanmaması için hertürlü tedbiri alacağız" dedi.

AK Parti Grup Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e gönderdiği cevabi mektupta, TBMM'nin saygınlığına gölge düşürecek her tavır ve üslubun şiddetle karşısında olduğunu bildirdi.
   
 Yetkililerden alınan bilgiye göre, Erdoğan, mektubunda Çiçek'in, TBMM Genel Kurulu'nda sarf edilen ve "Gazi Meclis'in saygınlığına gölge düşüren kaba ve yaralayıcı sözler konusundaki" hassasiyetini yürekten paylaştığını ifade etti.
   
 Bir AK Parti milletvekilinin "çok ağır tahrik altında olsa da" kullandığı ifadeleri asla tasvip etmediğini bildiren Erdoğan, mektubunda şunları kaydetti:
     
"AK Parti Grubu olarak, Genel Kurul'daki hal ve davranışlarımız, ayrıca sözlü ifadelerimiz noktasında, milletin yegane karar mercii olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin itibarını azami derecede gözettiğimizi, ecdadımızdan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin köklü geleneğinden tevarüs ettiğimiz Türkçe'nin güzel kullanımını çok büyük bir hassasiyetle korumaya çalıştığımızı özellikle belirtmek isterim.
     
30.04.2013 tarihinde, bir üyemizin, çok ağır tahrik altında olsa da kullandığı ifadeleri asla tasvip etmiyoruz. Nitekim bu sözleri AK Parti Meclis Grubu olarak kınadık, milletvekilimizi uyardık ve gereğini yapmak üzere Grup Disiplin Kurulu'na sevk ettik."

 ETKİLİ YAPTIRIM

AK Parti olarak dil ve üslup konusunda son derece hassas olduklarının altını çizen Erdoğan, diğer partilerden de aynı hassasiyeti beklemenin en tabii hakları olduğunu bildirdi.
     
Erdoğan, mektubunu şöyle sürdürdü:
   
 "Nitekim, sözkonusu vahim ifadeler, bir CHP milletvekilinin Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bakanına, bir kadına, bir anne ve bir eşe yönelik yakışıksız, edep ve adab dışı sözlü saldırılarının tartışıldığı bir ortamda sarf edilmiştir.
     
Elbette, Genel Kurul'da, bir CHP milletvekilinin, alışkanlık haline getirdiği bir tarz ile ahlak dışı, edep ve adab dışı sözlü saldırıları ve tahrikleri, aynı üslup ve dil ile cevaplanmaya bahane teşkil etmez. Ancak, Genel Kurulumuzda, parti ayrımı olmaksızın, bu tür sözlü ve fiili saldırıların sürekli olmasından, bunlara karşı etkili yaptırım uygulanmamasından, bu tür saldırıların tekerrüründen çok rahatsız olduğumuz sizin de, kamuoyunun da malumudur.
   
 Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin saygınlığına gölge düşürecek her tavır ve üslubun şiddetle karşısında olduğumuzu hatırlatmak isterim. Etkili yaptırımların ve cezaların uygulanması noktasında AK Parti Grubu olarak her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu da bu vesileyle tekrar belirtmek arzusundayım."
     
Benzeri vahim olayların tekrar yaşanmaması için her türlü tedbiri alacaklarını bildiren Erdoğan, "Özellikle, ahlaksızlığı, kaba ve yaralayıcı dili alışkanlık haline getiren, bu yolla şöhret elde etmiş, tavır ve sözleriyle Genel Kurul'u sürekli tahrik eden, kendi partisinden de kınama ya da uyarı yerine teşvik gören üyelere yönelik caydırıcı ve cezalandırıcı tedbirleri gönülden destekleyeceğimizi bilmenizi isterim" görüşünü ifade etti.
   
 Erdoğan, ayrıca TBMM çatısı altında benzeri olayların yaşanmamasını diledi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER