ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Temmuz 2014 Salı 13:53

Erdoğan’dan gurbetçi seçmenlere uyarı

Erdoğandan gurbetçi seçmenlere uyarı

TBMM’de partisinin grup toplantısına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kürsüye Filistin bayrağının renklerini taşıyan atkı takarak çıktı.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “CHP tabanında bu ithal adaya, dayatma adaya karşı çok ciddi bir tepki var. Çatının altında CHP ve MHP vardı, şimdi o çatının altında CHP ve MHP ile birlikte BBP var, Sosyalist İşçi Partisi, Devrimci Halk Partisi var. Devlet Bahçeli dayatmalara boyun eğdi. Sayın Devlet Bahçeli’ye yeni yol arkadaşları hayırlı olsun” dedi.

TBMM’de partisinin grup toplantısına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kürsüye Filistin bayrağının renklerini taşıyan atkı takarak çıktı. 20 Temmuz 1974’de gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekatı’nın 40. yıldönümünü kutlayan Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine selam gönderdi. Erdoğan; ayrıca, basketbol Ümit Milli Takımını da kutladı.

Genel Kurul’da Torba Yasa Tasarısı görüşmelerinin muhalefetin engelleyici ve yavaşlatıcı tutumu nedeniyle zor ilerlediğini belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ne kadar zor olursa olsun, gece gündüz çalışarak tasarının çıkartılacağını ve ardından Meclisin tatil edileceğini ifade etti. Milletvekillerine yaptıkları çalışmalardan ötürü teşekkür eden ve bayramdan sonra tasarı görüşmelerinin devam edeceğini duyuran Başbakan Erdoğan, “Tüm milletvekillerimize Genel Kurul çalışmalarını tam kadro katılmalarını, Milletimiz için son derece önemli bu tasarının görüşmelerini biran önce bitirip, tasarıyı kanunlaştırıp, sonra araziye çıkmalarını rica ediyorum” diye konuştu.

YURTDIŞINDA OY KULLANACAK SEÇMENLERE UYARI

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışında oy kullanacak vatandaşlara hatırlatmada bulunan Başbakan Erdoğan, “Yaptığımız düzenleme ile yurtdışındaki vatandaşlarımıza bulundukları ülkelerde oy kullanma imkanı getirdik. İlk kez Cumhurbaşkanlığı seçiminde yurtdışındaki seçmenlerimiz oy kullanabilecekler. Oy kullanma işlemi yurtdışında 31 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında olacak. Bu tarih aralığının içinde ülkelere göre farklı tarihler olabilir. Örneğin, Avustralya, Kanada ve Rusya’da 31 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında, Bulgaristan ve Kazakistan’da 1-3Ağustos tarihleri arasında, Arnavutluk, Azerbaycan, İrlanda, Kosova, İspanya gibi ülkelerde sadece 3 Ağustos tarihinde oy kullanılacak. Bu tarihleri YSK’nın internet sitesinden öğrenmek mümkün. Vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı ülkelerde randevu sistemi uyguluyor. Bu ülkelerde yaşayan seçmenlerimiz YSK’nın sitesinden randevu alacaklar ve gidip oylarını kullanacaklar. Randevu almayanlara bilgisayar sistemi ile bir randevu saati verilecek. Randevu alma işlemleri dün saat 08.00’de başladı. Bu hafta sonu, yani Türkiye saati ile Cuma akşamı saat 17.00’ya kadar devam edecek. Yurtdışında oy kullanacak vatandaşlarımızın bu hususlara dikkat etmelerini, randevu saatinde sandık başına gitmelerini, oylarını mutlaka kullanmalarını hatırlatıyorum” şeklinde konuştu.

KILIÇDAROĞLU’NA SSK GÖNDERMESİ

Grup toplantısının başında toplantıya katılanlara izlettirilen merhum gazeteci Savaş Ay’ın yıllar önce SSK hakkında yaptığı ve dönemin SSK Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu’nun da konuk olduğu A Takımı programının arşiv görüntülerine değinen Başbakan Erdoğan, “1992-1998 arası ağırlıklı olarak SSK Genel Müdürlüğü’nü Sayın Kılıçdaroğlu yaptı. Sayın Çağan’ın da o dönemin Bakanı olarak açıklamalarını duydunuz. O çirkin, acı tablonun, sağlığı tehdit eden tablonun hiçbir sorumlusu yok. Bakan diyor ki, ‘sorumlu değilim.’ Genel Müdür zaten sorumlu değil, sadece sırıtıyor dikkat ederseniz her zamanki pişkinliği ile. Sorumlu değil. Yahu sen Genel Müdürsün, o hastanelerin tuvaletlerinin hali ne, vatandaşların yattığı yerlerin hali ne, o kuyrukların hali ne? Böyle bir tavır, böyle bir yaklaşım olabilir mi? Bunları bu ülke yaşadı. Hamdolsun artık sağlıkta bunları yaşamıyoruz. Bunlar tarih oldu. Şimdi biz daha idealini nasıl getirebiliriz bunun gayretindeyiz. Bir eksiği var tabi, birde bizim dönemin şuandaki yapısını buraya taşımalıydık, bir ekranda 1992-1998 olmalı, bir ekranda da bizim dönemimizdeki şu hal ortaya konulmalıydı. Olay sadece burası değil, bundan sonra bunları çok daha farklı bir şekilde teşkilatlarımız halka yansıtma fırsatı bulacaklardır. 6-7 yıl siz SSK’nın Genel Müdürlüğünü yapacaksınız, bütün bu süre içinde hiçbir günahınız, vebaliniz olmayacak ve sıkılmadan ’10 yıl önce daha iyiydi, bugün daha kötü’ diyeceksiniz. Gerekçesi ney, İstanbul’un nüfusu ciddi manada artıyor. Tamam da senin dönemindeki nüfusa bak, bufünkü nüfusa bak. 1994-1999 arasına İstanbul’un nüfusu 7 milyon civarındaydı, şimdi aynı İstanbul’un nüfusu 14 milyonu aşmış vaziyette. Şuanda İstanbul’un hastanelerini gezin bakın bu rezaleti göremezsiniz. Biz bütün bunları aşabilmek için özel sektör, vakıf hastanelerini, vs tek çatı altında toplamak suretiyle vatandaşlarımıza tercih imkanı getirmişiz. Bir insanın derdi varsa bu işi çözer, bu millete bir sevdası varsa bu işi çözer. Sizin böyle bir sevdanız olmazsa vatandaşı, milleti… Affedersiniz o tuvaletlerin halini gördünüz, bu tuvaletlerde yaşamak bu millete reva mı? O hastaların hali, o yavrunun bir kolunun kesilmek suretiyle protez takılması, bunlar o yavruya layık mı, 3 yaşından 6 yaşına kadar o yavru o çileyi çekiyor. Kadın hastalıklarından dolayı git, sonra böbreğini alsınlar göndersinler seni. Bunlar bu ülkede yaşandı. Şuanda birbirlerine yakın safta olduğu bir beyefendi, eski bakanlardan o da. O da sağlıktan sorumluydu, Okuyan, kendi açıklaması, ‘5 milyar dolar zarar ile ayrıldı, Rahşan affı ile kurtardı’ diyor. O zamanın Bakanı Sayın Okuyan söylüyor. Bunlar bu ülkeyi bu hale getirdiler. Allah’a hamdolsun ki, bu millet bunların bu yönetim anlayışından kısa zamanda kurtuldu da şimdi yeni Türkiye’ye adım attı. Bunlar eski Türkiye’nin görüntüleridir, Allah bizleri bir daha eski Türkiye’ye döndürmesin” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü ve 12 ilde mitingler yaptığını ve çeşitli iftar buluşmaları ile vatandaşlarla bir araya geldiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, “Milletimiz 10 Ağustos ile ilgili inanıyorum ki, karanını vermiş durumda. Sadece meydanlar değil, kamuoyu araştırmaları da, 10 Ağustos’a yönelik sonucu tahminde bir gerçeği ortaya şimdiden koyuyor. Rabbim 10 Ağustos akşamı bu tabloyu beraberce görmeyi bize nasip etsin. Biz sıradan bir sonuç beklemiyoruz, rehavete kapılmadan çok koşturmamız gerektiğini, 9 Ağustos akşamına kadar çok insana ulaşmamız gerektiğini biliyoruz. CHP tabanında bu ithal adaya, dayatma adaya karşı çok ciddi bir tepki var. CHP tabanı kendisine aday dayatılmasına, ardından da Genel Müdürlerinin ifadesiyle ‘tıpış tıpış sandığa gideceksiniz’ denilmesine karşı tavrını, tepkisini 10 Ağustos’ta sandıkta gösterecek. Bakın bunların ortak adayı ne diyor, ‘beni 9-10 parti destekliyor’ diyor. Kendisini desteklediğini açıkladığı partilerin toplamının oy oranı yüzde 1’i bile bulmuyor. Artık partilerin adını da saymıyor, çünkü kendisine destek açıklamasında bulunan partiler, hem MHP tabanını hem BBP tabanını hem de diğer irili ufaklı partilerin tabanını rahatsız edecek şekilde Çatının altına kimlerin girdiğine dikkat edin. Çatının altında CHP ve MHP vardı, şimdi o çatının altında CHP ve MHP ile birlikte BBP var, Sosyalist İşçi Partisi, Devrimci Halk Partisi var. Devlet Bahçeli dayatmalara boyun eğdi. Partisini Sosyalist İşçi Partisiyle, Devrimci Halk Parti ile aynı çatının altına yerleştirdi. Sayın Devlet Bahçeli’ye yeni yol arkadaşları hayırlı olsun. Başta MHP ve BBP olmak üzere, bu partilere gönül vermiş kardeşlerim, inanıyorum ki, bu kirli ittifaka, bu kirli yol arkadaşlığına 10 Ağustos’ta gereken cevabı vereceklerdir. Şuanda zaten BBP’de itirazlar başladı. Partilerinin bu kirli koalisyon içinde yer almasından rahatsız olan omurgalı siyasetçiler tepkilerini cesaretle ortaya koymaya başladılar. Karşımızda bir koalisyon var, bu koalisyon eski Türkiye koalisyonudur. Sadece siyasi partiler yok, bu koalisyonda o malum işveren çevreleri, o malum medya ve elbette Pennsylvania ihanet şebekesi var. Kurumsal kimliklerini bir kenara bıraktılar, siyasetlerini, ilkelerini, fikirlerini, ideolojini bir kenara bıraktılar, adeta omurgalarından sıyrıldılar ve yeni Türkiye’nin karşısına dikildiler. Yeni Türkiye bu koalisyonu aşıp geçecek, bu koalisyona çok güzel bir ders verecektir. Milletim bu koalisyonu çok yakından tanıyorum. İnanıyorum ki, aziz millet bu eski Türkiye koalisyonunu dağıtacaktır” açıklamasında bulundu.

(İHA)

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER