ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ocak 2014 Pazar 09:54

Erdoğan'dan AB‘nin kalbine çıkarma

Erdoğandan ABnin kalbine çıkarma

Başbakan Erdoğan, çantasında 7 dosyayla yarın Brüksel'e gidiyor.


Erdoğan, Türkiye'nin üyeliği konusunda AB'ye, "Verilen sözlerin tutulması ve engel çıkarılmaması" mesajı verecek. Son gelişmeleri Avrupa'ya anlatması beklenen Başbakan, "Yapılanlar yolsuzluk operasyonu değil, darbe girişimi" diyecek.

HAKKI KURBAN- ANKARA

Akşam gazetesinin haberine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Brüksel'e yapacağı tarihi çıkarma yarın başlıyor. Resmi ziyaret kapsamında Belçika'ya gidecek olan Erdoğan, üst düzey temaslarının yanı sıra Avrupa'daki gurbetçi işadamları ve vatandaşlarla buluşacak. Gündemde, Türkiye'nin AB üyeliği kadar, 17 Aralık'taki operasyon da olacak.

SCHULZ İLE BULUŞACAK

AB Konseyi Başkanı Herman van Rompuy tarafından ağırlanacak olan Erdoğan, resmi görüşmelerini salı günü yapacak. Erdoğan, Van Rompuy'un yanı sıra AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz'la bir araya gelecek.

Başbakan, "Belçika'ya İşgücü Göçünün 50'nci Yıldönümü" dolayısıyla düzenlenen sempozyumunun kapanışında konuşacak. Başbakan, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği'nin "Avrupa Buluşması" etkinliğine katılarak gelişmeleri değerlendirecek.

DESTEK GÖSTERİLERİ

Belçika başta olmak üzere, çevre ülkelerdeki çok sayıda gurbetçi de özellikle Gezi olayları ve 17 Aralık Operasyonu nedeniyle Başbakan'a destek gösterisi yapmaya hazırlanıyor. Gurbetçiler, Erdoğan'ı havaalanında konvoy halinde karşılayarak kalacağı Conrad Otel'e götürmeyi planılıyor.

SURİYE'DE ATEŞKES İÇİN TÜRK TEZLERİNİ ANLATACAK

1- Türkiye'nin AB üyeliği
Uzun bir bekleyişin ardından hareketlenen AB ile müzakerelerde yeni başlıkların açılması ve bazı kısıtlamaların kaldırılması gündemde. Son olarak 16 Aralık'ta Türkiye ile AB arasında "Vize Serbestisi Diyaloğu ve Geri Kabul Anlaşması" imzalanmıştı. Türk vatandaşlarının yaklaşık üç yıl sonra AB ülkelerine vizesiz seyahatini öngören anlaşmalar sırasında Erdoğan, 16 Aralık'ı "milat" olarak nitelemişti. Erdoğan'ın, AB yetkililerinden, Türkiye'ye verilen sözlerin tutulmasını ve yeni engeller çıkarılmamasını isteyeceği belirtiliyor.

2- Rum kesimine mesaj
Erdoğan'ın gündeminde Kıbrıs da var. Bu yıl sorunun çözümünü hedefleyen Erdoğan, Rumlar'ı üyeliğe alarak sorunun çözümünü geciktiren AB yetkililerine "Rum Kesimi'ne gerekli uyarıları yapın" mesajı verecek.

3- Derin operasyon uyarısı
Hem Gezi Parkı olayları hem de 17 Aralık'taki derin operasyonla başlayan süreç, AB'de de farklı yorumlara yol açmıştı. Erdoğan, AB'nin kafa karışıklığını gidermeyi hedefliyor. Olayın bir yolsuzluk operasyonunun ötesinde 'darbe girişimi' olduğunu vurgulayan Başbakan, olaydaki çelişkileri AB yetkililerine aktaracak.

4- Yeni ekonomik imkânlar

Başbakan, ziyareti sırasında Avrupa Birliği ülkelerindeki ekonomik krize bakışı ve Türkiye'nin izlediği strateji konusunda da bilgi verecek. Ekonomik ve ticari işbirliğinde yeni imkânlar konuşulacak.

5- Ortadoğu için tezler masada

Suriye'deki gelişmeler de masada olacak. 22 Ocak'ta başlaması öngörülen Cenevre 2 Konferansı'ndan beklentiler değerlendirilecek. Türkiye'nin tezlerini ve ülkedeki son gelişmeleri AB yetkililerine aktaracak olan Erdoğan, "Esad'sız çözüm" ve "ateşkes" konularındaki tavrını gösterecek. Başbakan'ın üzerinde duracağı hususlardan biri de Mısır'daki darbe olacak. AB'nin Mısır konusundaki tavrını eleştiren Başbakan'ın, tepkisini bizzat Brüksel'de muhataplarına ileteceği kaydedildi.

6- Ayrımcı politikalar önlenmeli
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa'da yaşayan gurbetçilere yönelik ayrımcı politikalar, ailelerinden alınan Türk çocuklar ve İslamofobia konularındaki değerlendirmelerini de aktaracak. Bu kapsamda, Ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Avrupa'daki gurbetçilerin bulundukları yerlerde oy kullanabilmeleri için gerekli ortamın hazırlanması istenecek.

7- Demokratikleşme adımları
Terörle mücadele de gündemde olacak. Erdoğan, "çözüm süreci" kapsamında atılan adımlar ve Demokratikleşme Paketi'nde gelinen nokta konusunda AB yetkililerini bilgilendirecek.

ERDOĞAN AKŞAM ÇAYA DAVETLİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlenen Seçim İşleri Üst Kurul toplantısına katıldı. Toplantı için sabah evinden çıkarak AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'na giden Erdoğan, vatandaşların sevgi gösterisi ile karşılandı. Çevredeki apartmanlarda bulunan vatandaşlara el sallayarak selam veren Başbakan Erdoğan, bir evin penceresinde kendi fotoğrafının asılı olduğunu gördü. Erdoğan, kendisine el sallayan Kemal Uzunaksu isimli vatandaşı İl Başkanlığı'na davet edip bir süre görüştü. Kemal Uzunaksu basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Görüşmemizde Başbakanımızı evimize çaya davet ettim. Durumu müsait olduğunda geleceğini söyledi" dedi.  

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER