ÖNE ÇIKANLAR :
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2012 Cuma 00:29

Erdoğan yine ODTÜ'ye çattı

Erdoğan yine ODTÜye çattı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mehmet Akif Ersoy'u anma töreninde konuştu.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Akif'te öyle bir milliyetçilik anlayışı vardı ki Türkiye'nin İstiklal Marşı'nı yazacak kadar, dikkat edin Arnavut, Türk milletinin İstiklal Marşı'nı yazıyor, bu milletin, bu toprakların, bu medeniyetin evladıydı'' dedi.

Erdoğan, AK Parti Genel Merkez Gençlik Kollarınca düzenlenen Mehmet Akif Ersoy'u anma programında Mehmet Akif'i çok iyi anlamak, onu ve eserlerini tam anlamıyla idrak etmek gerektiğini söyledi.

Erdoğan, Akif'in hem fikirlerini hem de aksiyon ruhunu özümsemek, fikir ve aksiyonu hayatın her zerresine, her anına yansıtmak durumunda olunduğunu ifade etti.

Erdoğan, Mevleviler'in sema sırasında bir ellerini semaya, diğerini yere çevirdiklerini dile getirerek, onların Hakk'tan aldıklarını halka verdiklerini böyle bir temsille gösterdiklerini söyledi.

''İşte Mehmet Akif, bizim için, bu millet için tam da böyle bir şahsiyetti'' diyen Erdoğan, şöyle konuştu.

''Akif, Selçuklu'dan aldı, Akif Osmanlı'dan aldı, Akif Saraybosna'dan Açe'ye, Kırım'dan Yemen'e kadar geniş İslam coğrafyasından, Osmanlı coğrafyasından, Necit çöllerinden, Hicaz'dan, Hilvan'dan, Burdur'dan, Kahire'den derlediği medeniyet tasavvurunu kendi imbiğinden, kendi süzgecinden geçirdi ve bu millete teslim etti. Onun için sizlere tavsiyem şudur: Her evde bir Safahat ama o Safahat sizin yastık altı kitabınız olsun. Onu okurken uyuyun. O size başka bir huzur verecektir. Onun muhteşem tasavvurunda, 1071'de Malazgirt'te tohumu atılan ulu çınar vardı. Onun için son kongrede ne dedim: 'evet, bizim bir de bininci yıl tasavvurumuz var. Biz geçmişe bakarak ilham alıyoruz ama şimdi geleceği planlıyoruz'. Onun için buradaki genç kardeşlerimin doğacak çocukları inşallah 2071'in mimarları olacaktır, ona göre o nesli hazırlayacaklar. Biz göremeyeceğiz ama inşallah o doğacak nesil o günleri görecek.''

"SADECE AKİF YAZILIR"
       
Akif'in ufka baktığında şanlı bir maziyi, kahramanlıkla özdeş bir tarihi gördüğü kadar, çil çil kubbeleri, kalem işi minareleri, köprüleri, kervansarayları, hanları, çeşmeleri, sebilleri gördüğünü anlatan Erdoğan, onun, bu eserlerin ihtiva ettiği tefekkürü genç nesillere nakletmeye çalıştığını söyledi.

Erdoğan, bu kadar büyük, bu kadar zengin bir medeniyetin ancak şiir yoluyla anlatabileceğini, o şiiri de sadece ve sadece Akif'in yazabileceğini kaydetti.

Süleyman Nazif'in Mehmet Akif hakkında, ''Şark ve Garbın benim bildiğim lisanlarında ve bu vadide gerek tahlil, gerek tercüme suretiyle bu kadar güzel ve pürüzsüz, kusursuz bir şiir okumadığımızı fahrülezzetle itiraf ederim. Bunu yazmak için yalnız Mehmet Akif kadar şair olmak kifayet etmez, Mehmet Akif kadar dindar olmak da lazımdır'' dediğini aktaran Erdoğan, Süleyman Nazif'in Akif'i, ''İman aşkı, kalbinden kalemine, kaleminden kağıda dökülmüştür'' diyerek tarif ettiğini anımsattı.

"BU MEDENİYETİN EVLADIYDI"
        
Mehmet Akif'in babası Mehmet Tahir Efendi'nin Kosova sınırları içindeki İpek kasabasında doğmuş alim bir zat olduğunu anlatan Erdoğan, şunları belirtti:

''Nereden nereye. Biz de nerelerden geliyoruz. Onun için sorumluluğumuzun, mesuliyetimizin ne kadar büyük olduğunu iyi bilelim. Mehmet Akif'in merhume annesi Emine Şerife Hanım aslen Buharalı. Tokatlı bir aileye mensup. Yani Mehmet Akif köken itibariyle bir Arnavut'tu. Ama Akif'te öyle bir milliyetçilik anlayışı vardı ki Türkiye'nin İstiklal Marşı'nı yazacak kadar, dikkat edin Arnavut Türk milletinin İstiklal Marşı'nı yazıyor. Bu milletin, bu toprakların, bu medeniyetin evladıydı.

Akif, kavmiyetçiliği, ırkçılığı aynen şu mısralarla telin etti: (Arabın Türke, Lazın Çerkeze ya da Kürde, Acemin Çinli'ye rüçhanı mı varmış nerede. Müslümanlık da anasır mı olurmuş ne gezer. Fikri kavmiyeti telin ediyor Peygamber. En büyük düşmanıdır ruhu nebi, tefrikanın. Adı batsın onu İslama sokan kaltabanın). Evet, Akif için milliyetçilik aynı medeniyetin mensubu olmak ve aynı istikamete bakıyor olmaktan ibaretti. Mehmet Akif, kavmiyetçilikten, ırkçılıktan, tefrikadan o kadar uzaktaydı ki Şam'ın, Bağdat'ın, Filistin'in, Pakistan'ın, Balkanların, Hicaz'ın halklarıyla yüreği hep birlikte atıyordu.''

"BÖL-PARÇALA-YÖNET"
    
Mehmet Akif nereden seslenirse seslensin, O'nun aynı coğrafyanın, aynı halkların hissiyatına tercüman olduğunu belirten Erdoğan, ''İşte bizim en başta Akif'in bu milliyetçilik tasavvurunu anlamamız ve her yerde anlatmamız gerekiyor'' dedi.

Erdoğan, şairin bir şiirinden ''Sizi bir aile efradı yaratmış Yaradan. Kaldırın ayrılık esvabını artık aradan. Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez. Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez'' mısralarını okuyarak, İstiklal Marşı gibi, onun bir vasiyeti olarak bunu ezberlemek ve her fırsatta tekrar etmek gerektiğini söyledi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

''Şimdi neye gayret ediyorlar bu ülkede, bu güzel ülkemde. Fitneyi, nifakı içimize sokmak, içeriden ve dışarıdan bizi bölmek parçalamak için, böl-parçala-yönet anlayışıyla bunun gayreti içindeler. İşte bu mısralar Akif'in dilinde ve gönlünde farklı bir şekilde tezahür etse de aslında asırlar öncesinden, Ahmet Yesevi'nin asırlar öncesinden, Hz. Mevlana'nın, Yunus Emre'nin mısralarıdır. Bu mısralar ilhamını Kur'an-ı Kerim'den almış mısralardır. İşte bu mısralara sahip çıkıp. Bunları ulaşabildiğimiz her kardeşimize, her coğrafyaya anlatmak, bize Akif'ten tevarüs etmiş bir emanettir, bir mesuliyettir.''

Mehmet Akif'in İstiklal Mücadelesinin, Çanakkale Destanı'nın şairi olduğunu anlatan Erdoğan, bütün safahatıyla, kahramanlığı, mücadeleyi, şehitleri yazdığını vurguladı.

Akif'in, Kastamonu'da verdiği vaazla cemaatin gözyaşlarına boğulduğunu dile getiren Erdoğan, İstiklal Savaşı'nın maneviyatının Akif sayesinde güçlendiğini kaydetti.

Mehmet Akif'in Çanakkale Savaşı'nın zaferle sonuçlandığı haberini nasıl aldığını anlatan Başbakan Erdoğan, onun bu haber karşısında dalgın bir şekilde kaldıktan sonra ani bir hareketle ağlamaya başladığını dile getirdi.

Erdoğan, Akif'in o gece uyumadığını ve Çanakkale destanını yazmak için sabaha kadar dua ettiğini ifade ederek, Mehmet Akif'in sonrasında eşi benzeri yazılamayacak ''muhteşem Çanakkale Destanı''nı yazdığını kaydetti.

SLOGANLARLA KARŞILANDI
    
Sloganlarla karşılandı
    
Başbakan Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde, törenin düzenlendiği salona girişinde AK Partili gençlerin ''Türkiye seninle gurur duyuyor'' sloganlarıyla karşılandı. Programa ise Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile kızı Sümeyye Erdoğan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Süleyman Soylu ve Salih Kapusuz katıldı.

Programda konuşan AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Zafer Çubukçu ise ODTÜ'de gerçekleşen protestoları eleştirerek, ''Bizler hiçbir üniversiteyi kendimize kale olarak görmüyoruz. Ülkesine faydalı olmak gibi bir derdi olan genç, ilk yerli uyduyu uzaya gönderirken sağı solu bayram yerine çevirir, savaş yerine değil'' dedi.

Çubukçu'nun Mehmet Akif Ersoy'un 'Zulmü Alkışlayamam' isimli şiirini okuması sırasında ise bir grup AK Partili genç ayağa kalkarak şiire eşlik etti. Çubukçu şiirinin sonunda, ''Sayın Genel Başkanım, Başbakanım sizin AK gençliğiniz sizin gösterdiğiniz yolda atalarına sahip çıka çıka, değerlerine sahip çıka çıka o üç beş çapulcuya pabuç bırakmayacak, edebini koruyarak...'' diye konuştu.

AK Parti Gençlik Kolları MKYK Üyesi Mehmet Akif Kalaycı ise Mehmet Akif Ersoy'un 'Leyla Şiiri'ni okudu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER