ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Nisan 2014 Salı 14:38

Erdoğan: Taksim'den ümidinizi kesin

Erdoğan: Taksimden ümidinizi kesin


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1 Mayıs İşçi Bayramı için Taksim'in kesinlikle açılmayacağını söyledi. ''Taksim'den bir defa ümidinizi kesin. Gelin, buyurun Yenikapı, orası değil Maltepe buyurun orada yapın ama burada devletle bir gerilime lütfen girmeyin.'' ifadelerini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM’deki grup toplantısında yaptığı konuşmada, Gezi olaylarında, 17 Aralık’ta başarısız olan bazı çevrelerin inatla huzuru bozmaya çalıştıklarını iddia etti. Erdoğan, ''Cam, çerçeve kırmak esnafa zarar vermek gayesiyle birileri her zaman yaptıkları gibi gerilimi siyaseti üretiyorlar. Bunlar 30 Mart'ta milleten gereken cevabı aldılar. Demokrasiye sandığa saygıları olmadıkları için hala başka yerden medet umuyorlar. Bu aziz millet polisle göstericilerin çatışmasını görmek istemiyor. sokaklara şiddet görüntüsünün egemen olmasına bugüne kadar izin vermedik, bundan sonra da izin vermeyeceğiz.'' şeklinde konuştu.

BİZ, ERGENEKON'LA MÜCADELE EDERKEN CHP AVUKATLIĞINI YAPIYORDU

Başbakan Erdoğan, "Her zaman söylüyorum başkalarının özgürlük alanına müdahale etmediği sürece herkes dilediğini yapar ancak başkalarının özgürlük alanına müdahale ediyorsa orada emniyet güçleri ve hukuk devreye girer gereken neyse onun yapar. Türkiye'nin yakın tarihindeki tüm karanlık noktaları aydınlatmak AK Parti hükümetleri olarak bizim en başından beri gayemiz oldu. Biz, darbe yapanların cezalandırılması için anayasanını değişmesini sağladık. Bütün faili meçhullerin üstüne kararlılıkla biz gittik. Kahramanmaraş, Sivas, Çorum, Gazi Mahallesi olaylarını aydınlatmak için samimi girişimlerde bulunduk. Bütün bu girişimlerde karşımızda statüko partisi CHP'yi, statükonun STK'ları ve sendikalarını bulduk. Biz, Ergenekon'la mücadele ederken bu CHP Ergenekon'un avukatlığını yapıyordu. Biz, Türkiye'nin yakın tarihindeki karanlık olaylar aydınlansın diye çalışırken birileri ısrarla statükoyu savundular. 1 Mayıs'ın 124 yıllık geçmişi var. bu 124 yıl içinde 1 Mayıs'a hakettiği değeri biz verdik. Soruyorum, CHP mi verdi, aşırı sol mu, aşırı uçlar MHP 'mi verdi? 2008 yılında 1 Mayıs'ı biz tatil ettik. 12 yılda işçilerimiz emekçilerimiz sendikalarımız için tarihi nitelikte düzenlemeleri yapan biz olduk." ifadelerini kullandı.

''TAKSİM ISRARINA İYİ NİYETLE BAKMAYIZ''

1 Mayıs’a ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu konuşmasında her zaman emeğin yanında emekçinin yanında duran bir iktidar olduklarını savunan Erdoğan, "Emekçi görüntüsü altında kardeşliğe kastetmesini kabullenemeyiz. 'Emek ve dayanışma gününü kutluyorum' diyerek sokaktaki insana, esnafa zarar verilmesini sineye çekemeyiz. Tüm sendikalara sesleniyorum, STK'lara sesleniyorum. Ülkemizde miting yapılacak alanlar bellidir. İstanbul'da miting yapılacak yerler bellidir. 1 Mayıs'ı kutlamak isteyen gider yasaların izin verdiği yerde kutlamasını yapar. Kutlamaya mani bir hal yok. Şu an itibarıyla Yenikapı denize dolgu yapılara hazırlanan miting alanıdır. 'Burası bana ufak geliyor' diyorsan o zaman Maltepe'de de mitingini yapabilirsin. Bu sene son olarak Kadıköy miting alanı olarak müsaade edildi. Fakat, bundan sonra Kadıköy'de de miting yapılmayacak. Barışı kutlayalım diyorsak en güzel şekliyle festival havasında buyurun Yenikapı Maltepe diyoruz. AK Partili belediyelerle, arkadaşlarımla yaptığım toplantıda söyledim. 'Gelin bir de daha küçük alanlar da yapalım, 50 bin 100 binlik alanlar ilçelerimizde oluşturalım'. Bunun da ön hazırlıkları ayrıca başladı. Taksim'den bir defa ümidinizi kesin. Gelin, buyurun Yenikapı, orası değil Maltepe buyurun orada yapın ama burada devletle bir gerilime lütfen girmeyin. Halkımızın huzurun, esnafımızın huzurunu lütfen kaçırmayın bu barış günüyse bu günü çatışmaya dönüştürmeyelim terörize etmeyelim.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada biz asla müsaade etmeyiz. Bunu bilmeleri gerekir çünkü herkes yapacağı her işi hukuk içerisinde sürdürmeye mümkündür. Hukuku zorlayarak 'kanun benim' derse kusura bakma kanun sen değilsin. Biz mitingimizi bize verilen yerde yaptıysak, Yenikapı dendi gittim orada yaptım. 2,5 milyon toplandı. Yetmiyor belki önümüzdeki sene Maltepe'de yapacağız. Taksim ısrarına biz, hiç kimse kusura bakmasın iyi niyetle bakmayız bakamayız. Sokak eylemleriyle, vandalizmle bir yere varılmayacağını umarım herkes yaşadığımız süreçte görmüştür. Orada eğer bir kabir ziyareti yapacaksan, anıt var ziyaret edeceksen yönetim kurulu olarak çelengi koyarsınız. Taksim'den Yenikapı'ya metroyla geçebilirsiniz. Ben arkadaşlarıma şunu da söyledim. O gün biz İstanbul'da resmi taşıma araçlarımızı da ücretsiz yaparız. Daha ne yapacağız ya? Bütün imkanları hazırlıyoruz, o ne diyor 'Yok illa burada yapacağım'. Birilerinin, Türkiye'yi Mısırda'ki Ukrayna'daki neticeye ulaştırmanın gönlünden geçtiğini biliyoruz. Bu ülke sokağa çıkmamış, sandığa giderek mesajını net olarak vermiştir. Millet huzur ve istikrar isteğini gayet ne ortaya koymuştur.” Erdoğan ayrıca 30 Mart seçimlerinin hemen ardından sokakları hareketlendirmeye çalışanlara fırsat tanımayacaklarını vurguladı.

Erdoğan ardından TBMM’nin açılışının 94. yıl dönümüne ve 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER